| Simonasimona1992 a întrebat:

Am o intrebare, care poate pentru unii va suna comic:
Cum functioneaza programul de lucru 24 cu 48?
Practic lucrezi 24 de ore, dupa care urmatoarele 48 le stai acasa.
Dar am calculat formula asta si mi-a dat 24 de ori x 3 ori pe saptamana. (ca sa fie saptamana completa)
Cum se calculeaza mai exact, si cate ture se fac pe sapt..pentru ca e imposibil sa faci 72 de ore pe saptamana.
Multumesc!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca lucrezi 24/48, este la fel cum ai lucra 8/24 ore. Diferentele de cate 2 zile /saptamana lucrate se considera ore suplimentare si se platesc /se iau ca zile libere.

| LadyDee89 a răspuns:

Cam asa da, 24 le lucrezi si 48 stai acasa! se lucreaza si asa in diferite domenii, de ex in paza sau la bar, la "pacanele" iarasi!

| Simonasimona1992 explică (pentru LadyDee89):

Da,dar legal nimeni nu lucreaza 72 ore/ saptamana...

| LadyDee89 a răspuns (pentru Simonasimona1992):

Se lucreaza legal, crede-ma! nu cred ca se risca vreun patron sa nu faca acte pe bune la asa program! risca ei prea mult! si ti-am zis domeniile in care stiu sigur ca au programul asta

| Paradøx a răspuns:

Nu am auzit in viata mea de 24 cu 48.

Lasa alea 72 de ore pe saptamana. La 24 de ore de munca nici nu iti rezista corupul(sau cel putin nu e "legal" sa te puna sa muncesti atat), tu ce muncesti?

Ca din cate stiu, nici la in domeniile unde "trebuie sa fi pe faza", gen ca la doctor/asistenta de garda, nu te lasa sa muncesti mai mult de 12 ore, cu pauza de 36 ore intre, si nici ca sofer nu te lasa mai mult de 14 ore sa conduci.

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru Paradøx):

Cei din remizele de pompieri ai MAI lucreaza 24/48. In fabrici (stii cei aia o fabrica?) exista acest gen de ture facute de catre cei de la mentenanta. Probabil ca viata ta are un spectru mai ingust, d-aia "n-ai auzit".