| Lio a întrebat:

Bună,

Am o întrebare.
Cunosc pe cineva care vrea să execute lucrări în construcție de amenajări interioare. Ce aș dori să aflu, fiind persoană fizică am nevoie de autorizație orice ceva de genul acesta, ori le pot efectua clienților fără autorizații?
Sunt lucrări mici, de genul faianță, zugrăvit ș.a.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus, ca sa lucreze legal, este nevoie sa obtina autorizarea ca PFA (persoana fizica autorizata), conform OUG nr. 44/2008, cu md. si compl. ulterioare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de o forma în care sa fiscalizezi veniturile PFA sau SRL

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De putut, poți. Se numește muncă la negru, este ilegală, indiferent cât de mici sunt lucrările.

| blackann a răspuns:

De ce nu spui din prima ca este vorba de tine?

| Lio explică (pentru blackann):

Pentru ca nu e vorba de mine. = )))

| blackann a răspuns (pentru Lio):

"fiind persoană fizică am nevoie de autorizație orice ceva de genul acesta, ori le pot efectua clienților fără autorizații?"

| UserRo10 a răspuns:

Fie deschizi pfa si ai nevoie de calificare fie deschizi srl, te pui angajat si nu ai nevoie de nimic