| DanielDanny a întrebat:

Pentru ce construcții am nevoie de autorizație? Daca tot niste ciment pe pământ să zicem 7x7metri, sa pun un container pe el, îmi trebuie autorizație de construcție?

Sau exista alta metoda, fără turnat ciment?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai nevoie de autorizatie de constructie pentru ce vrei sa faci.
De autorizatie ai nevoie doar pentru constructiile, completarile sau modificarile la constructii prevazute de L.50/1991.

| anonimg a răspuns:

"În mod normal, casele realizate din containere nu au nevoie de autorizație de construcție. Practic, însă, autorizația depinde de decizia primăriei din zonă. În unele regiuni, obținerea autorizației poate ridica unele probleme, dacă municipalitățile nu au mai întâlnit anterior acest tip de instalație."
Sursa: https://www.bricodepot.ro/......cu-mediul/
Pantru ca sa nu rugineasca containerul, cauta o hidroizolatie pentru șapa. (exemplu: https://www.ceresit.ro/......bitum.html )

| NLS a răspuns (pentru anonimg):

De unde ai scos asta cu "casa din container"?

Din întrebare reiese ca omul vrea sa construiască o platforma cu fundație pentru un container, pentru a evita noroiul si probabil cu niște tălpi pentru a încetini oxidarea.
Iar pentru asa ceva nu e nevoie de nici o autorizație, dacă nu e construcție de locuit sau anexa.

| DanielDanny explică (pentru NLS):

Pai tocmai că e pentru locuit...

| xAndreas11 a răspuns:

Torni 4 sau 6 piloane de ciment (ca niste picioare) in pamant, sa fie cat mai solide, dupa care pui containerul pe el. Daca nu e casa sau magazin si e doar mic spatiu pe langa casa unde pui 2-3 chestii nu e nevoie de aprobari si tot felul.