| chiriacremus a întrebat:

Daca am autorizatie de persoana fizica pot incheia un contract cu o firma romaneasca care la rindul ei incheie un contract cu o alta firma din spatiul u. e. pentru efectuarea de lucrari in franta si germania? si daca am nevoie da autorizatii sau asigurari de sanatate speciale. cum le pot obtine?

Răspuns Câştigător
| DiMoDi a răspuns:

Fireste ca se poate! Odata inregistrat ca PFA (persoana fizica autorizata) ai toate drepturile de reprezentare si contractare a unei firme (mai putin pe acela de a angaja personal salariat). Autorizatia de munca se presupune ca implicita, odata contractul de prestari incheiat.
Despre asigurari de sanatate SPECIALE, nu am auzit, dar este posibil sa fie (stiu doar de asigurarile de sanatate care se fac pentru oricine la deplasarea intr-o tara straina).
Banuiesc ca firma cu care vrei sa te asociezi in acest scop stie mai multe, dar poti afla amanunte si de la Camera de Comert si Industrie... Succes! happy

1 răspuns:
| sandulache a răspuns:

Salut.
Da poti sa iti faci autorizatie pe persoana fizica, dar trebuie sa umbli mult, inmcepand de la fisc pana la primarie si snatate, la fisc iti faci o partitda iva, ce vrea sa zica, P. I. V00xxxxxxxxx, asta e om pariva iva, dupa la primarie sa vezi ce documente iti trebueie si la snatate sa iti faci o asigurare speciala, si mai departe balta multa.