| Emilia23 a întrebat:

Buna am o intrebare. Daca eu am fost la politie si am dat o declaratie si s-a inchis dosarul, pot sa ma duc sa o schimb? sa spun exact contrariul la declaratia care am dat-o.?

2 răspunsuri:
| TwiSt1997 a răspuns:

(Nu sunt familiarizat cu legea, zic din cunostintele generale)poti s-o schimbi, dar vei fi luat la intrebari de judecator, dar sa fie adevarat ceea ce zici, pentru ca poti fi acuzat/a pentru marturie mincinoasa.Ai grija.

| 德尼莎 a răspuns:

Nu nu poti, poate doar poate poti merge sa mai spui niste detalii dar din moment ce dosarul este inchis AIA E! intelegi ce spun? e ca si cum te-ai duce si ai spune |"stiti nu eu sunt de vina ci persoana x". Ca si eu am dat o data o declaratie si cand am vrut sa mai spun ceva pe langa (cu o zi dupa ce am dat declaratia) si nu m-au lasat. Acum depinde de politisti sau cat timp a trecut de cand dosarul a fost inchis dar daca stai sa te gandesti logic e normal sa nu te lase sa il schimbi. *Parerea mea*