| WiiFii a întrebat:

Acum aproape o luna am avut o altercatie cu un baiat. Acum dupa o luna am fost chemat sa dau declaratie la politie. Ce contribuinta mai are acum declaratia mea de la o luna de la incident? De ce as putea fi acuzat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde in ce a constat altercatia. Eventual poti fi acuzat de lovire sau alte violente (art.180 Cod penal). Respectivul putea sa faca plangerea prealabila in termen de 2 luni de la altercatie, asa ca este in termen. De altfel cred ca a facut-o la cateva zile si numai acum i-a venit randul sa fie cercetata. Numai bine!

| WiiFii explică (pentru Ioandelasal):

Pai nu stiu cat s-ar putea baza pe declaratia mea ca nu imi mai amintesc toate detaliile, asa in mare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru WiiFii):

Tu esti faptasul, asa ca poti sa expui altercatia din punctul tau de vedere si in favoarea ta, nu esti obligat sa recunosti ce a spus reclamantul in plangerea penala. El trebuie sa dovedeasca ca lucrurile s-au intamplat asa cum a scris in plangerea penala, aducand martori in acest sens. Te-au chemat pentru a auzi si versiunea ta, este obligatorie ascultarea si a faptasului, daca acesta vrea sa dea explicatii. Parerea mea este sa consulti un avocat, acesta te va putea sfatui cum sa te comporti la audiere.

| WiiFii explică (pentru Ioandelasal):

Inca un lucru, el este minor, poate influenta cu ceva in orice fel asta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru WiiFii):

In principiu nu are de ce sa influenteze. Totusi, daca esti mai varstnic decat el, se poate concluziona ca tu ai inceput altercatia.