| xSuntUnCascaval a întrebat:

Salut TPU!
Dacă cineva mi-a făcut o plângere penală și ulterior și-a retras-o, iar eu in dosarul ăla n-am dat absolut nici o declarație sau nu am ajuns sa fiu chemat la poliție/ procuratura sa dau vreo declarație :
1) Ma afectează dacă dau la academia de poliție? Sau intr-o zona MAI / Mapn? Multe surse mi-au spus ca nu ma afectează cu absolut nimic, având in vedere ca dosarul este clasat si nu ești urmarit, cercetat penal.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te afecteaza deloc, deoarece n-ai fost condamnat si nici nu esti in curs de judecata.

| Ronnix a răspuns:

Nu, nu te afecteaza.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te afectează.

| DaniTDCI a răspuns:

Depinde, daca plangerea penala a fost inaintata si ti s-a intocmit dosarul penal, dar ulterior a fost clasat, vei fi in evidenta o perioada.

| xSuntUnCascaval explică (pentru DaniTDCI):

Eu atâta știu ca a fost clasat in sine. Atâta mi s-a mai zis ca rămâne intr-un registru, intr-un calculator.

| DaniTDCI a răspuns (pentru xSuntUnCascaval):

Da, vei fi in evidenta o perioada, exact nu stiu cat timp din pacate.

| xSuntUnCascaval explică (pentru DaniTDCI):

Și in sine, potrivit regulamentelor de la Academia de poliție Ioan Cuza / Academia de informații și la multe scoli, scrie ca nu trebuie sa fi in curs de cercetare, sa nu ai dosar penal e.t.c. Practic, eu pot candida cu succes odată ce cazierul mi "curat", la fiecare din aceste instituții.