| Ioanna_8448 a întrebat:

Am o intrebare. Daca in urma retragerii altor candidati din fata mea de la facultate eu trec de la forma de invatamant - fara frecventa la forma de zi - cu taxa, pot sa trec in cei 3 ani de facultate la buget?

3 răspunsuri:
| yhsay a răspuns:

Fara frecventa adica IDD (zi inseamna cu frecventa)? La IDD nu exista decat locuri la taxa.

Poate ai inteles gresit partea cu fara frecventa; daca intr-adevar e la zi si esti pe lista de asteptare si se retrag fix numarul de candidati din fata ta plus unul atunci da, treci pe locurile de buget.

Verifica pe site-ul facultatii, poate s-au afisat niste liste cu admisi si cei care sunt in asteptare ca sa-ti poti face o idee happy

| yhsay a răspuns:

Aaaa, am inteles acum care e treaba; pei teoretic da, daca ajungi la taxa la zi poti lua locul unuia de la buget. Problema e in felul urmator : cineva de la buget trebuie sa aiba multe restante si la examenele luate, note mici; tu fara restante si note foarte mari. Bine totusi, depinde si de facultate; de exemplu la Geografie in Bucuresti, daca ai o singura restanta, te trece la taxa, la fel si la ASE; la mine la Matematica nu se intampla chestii de genul si nici la Informatica. Deci cum am zis, depinde de facultatea la care te duci, cel mai bine ar fi sa te interesezi la colegii mai mari.

| Ioanna_8448 explică:

NU< acum am intrat la IFR ( invatamant la fara frecventa ). Ar trebui sa se mai retraga 10 din fata mea sa trec la forma de invatamant zi - cu taxa. Daca trec in urma retragerii celorlalti candidati din fata mea si trec la zi - taxa, am voie sa trec la buget daca am note mari? De la facultate mi s-a spus ca asta ar fi singura conditie daca trec la zi, dar nici ei nu erau foarte siguri, nu au stiut sa imi explice cum trebuie.