| vlad2103 a întrebat:

Am si eu o intrebare: ce inseamna buget si taxa la facultate?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

"la buget"-> studentul nu plateste taxa anuala de studiu--- studiile universitare sunt finantate de catre stat( prin granturi de studii)
"cu taxa" -> studentul isi plateste studiile universitare( o taxa anuala, in doua sau mai multe rate)

| Berve a răspuns (pentru alessia5158):

Am o întrebare : dacă semestrul 1 am trecut toate examenele cu note bune, iar in semestrul doi la doua examene nu MAm putut prezenta doar in restante, voi ieși de la buget?

3 răspunsuri:
| Berve a răspuns:

Am și eu o întrebare :sunt anul 1 iar sem 1 am trecut toate examenele cu note foarte bune, dar in semestrul doi nu MAm putut prezenta la doua examene și le voi da in săptămâna de restante, voi ieși de la buget?

| alessia5158 a răspuns (pentru Berve):

In anul universitar urmator vei pastra finantarea de la stat daca vei promova ultimele doua restante. NU conteaza in care din sesiunile aferente anului in curs le vei promova!---- pentru obtinerea acesteia, este importanta indeplinirea conditiei de promovare(adica, acumularea celor 60 de credite ECTS aferente anului de studiu).

p.s.Notele pe care le-ai obtinut la examene sunt utilizate numai in calculul mediei generale in vederea acordarii, la cerere, a unei burse( de performanta, de merit, de ajutor social). In materie de burse poti afla mai multe detalii daca vei citi regulamentul privind acordarea burselor de la universitatea la care esti student.