| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am o întrebare! Dacă sotul a cumpărat un apartament înainte sa ne cunoaștem, cu credit la banca acum după 5 ani de căsnicie dacă divorțam eu as avea ceva de câștigat de acolo? Având în vedere ca ratele s-au plătit împreună plus renovarea de la 0 a apartamentului! Sau se pot face ceva acte sa fie trecut apartamentul și pe numele meu?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai contribuit la plata ratelor dupa casatorie atunci, la divort, vei avea un drept de creanta asupra sotului, respectiv la suma de bani platita pentru rate, bineinteles daca sotul recunoaste sau poti dovedi cat ai platit.
Si se poate sa obtii o cota-parte (de jumatate sau alta cota) din apartament, prin contract de vanzare-cumparare sau contract de donatie.

| darrio2007 a răspuns:

Nu ai dreptul la apartament, doar la toate cheltuielile facute impreuna după casatorie. Dovedite cu acte.

| Furnicuta000 a răspuns:

Normal ca ai drept in cazul asta dar sper ca ai pastrat niste dovezi. De ex extras de cont ca ai platit rate din contul tau sau chitanta ca ai mers la banca sa platesti, bonuri si facturi de la materiale de constructii, magazin de mobila etc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai un drept de creanță la divorț.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La divorț doar bani poți primi.

| Nonameagain a răspuns:

Fiecare spune ce vrea si ce viseaza.
Iti da sotul o parte din apartament? Atunci ai. Altfel, nu. Si nu cred ca exact la divort va renunta. Dar daca o face, tine-te bine. Vei plati singura ratele ramase, pentru cota aia.
Altfel, cum a spus Ioandelasal, primesti numai suma cu care ai contribuit la plata ratelor, cumpararea materialelor, plata manoperei, etc. Daca poti dovedi.

| vatadezahar24 a răspuns:

Bună! Dacă soțul tău a achiziționat apartamentul înainte de căsătoria voastră, este considerat un bun propriu, însă dacă și tu ai contribuit financiar la ce ai menționat, poți cere instanței să te compenseze. Pentru a trece apartamentul și pe numele tău ai nevoie de act notarial, și asta doar în condițiile în care soțul tău este de acord.

| CalinaXandra a răspuns (pentru vatadezahar24):

Deci se poate, totuși. Dacă și el este de acord bineînțeles. Mi-a zis cineva ca nu se poate din cauza ca nu e achitat creditul și rămâne doar el proprietar!

| vatadezahar24 a răspuns (pentru CalinaXandra):

În nici un caz! Amândoi puteți fii proprietari dar în condiția în care și soțul este de acord.