| mariancams a întrebat:

Bună seara, sunt disperat și am nevoie de ajutor! În urma cu un an am făcut un credit pe 30 de ani pentru un apartament impreuna cu soția mea si de ceva timp nu ne mai înțelegem și doresc sa divorțam. Se pare ca a dorit sa facem acest pas doar ca să împărțim cheltuielile ca să zic asa, iar eu am crezut altceva și am greșit. Având în vedere ca nu exista deloc înțelegere eu doresc cumva sa dau apartamentul băncii, chiar nu mai ma interesează pentru ca nu mai pot locui în casa respectiva. Spre rușinea mea chiar nu știu cum se procedează și care sunt pașii de urmat. Creditul este pe numele meu, iar soția este coplatitor. Se poate da apartamentul băncii ca să zic asa și sa scap de creditul asta? Se poate recupera vreo suma din toți banii cheltuiți pana acum ca de exemplu avansul de 5%? Mulțumesc anticipat pentru ajutor!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate sa dai apartamentul in plata catre banca, in baza L. nr. 77/2016, privind darea în plată a unor bunuri imobile în vederea stingerii obligaţiilor asumate prin credite, cu md. si compl. ulterioare, dar numai daca sunt indeplinite conditiile prevazute de art.4 si numai daca si sotia este de acord.
Procedura este prevazuta in art.5 si urm.
Nu prea cred ca vei recupera ceva din ce ai platit.
Citeste legea indicata si vei afla daca te incadrezi si ce trebuie sa faci.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut, mergi la bancă si intreaba, dar la banca unde plătesti credit, vezi de ce bancile acordă greu credite? Deoarece sunt oameni cum esti tu, i ei banii si acum numai poti plătii ratele si vrei sa le dai apartementul, eu nu cred ca banca va vrea apartamentul deoarece in perioada asta cui să i vîndă? Casele si apartementele nu se caută in perioada aceasta deoarece toate firmele dau faliment si angajatii ramin pe drumuri, apartamentul este in bloc nou? Sau este din anii 70 /80? Tu ai gresit ca te ai bagat la rate in bancă stiind ca nu ai pe ce te baza, in cazul tau soția ea numai vrea nici sa plăteasca ratele nici sa locuiti impreună, trebuia sa va mutati o perioada la parintii vostrii sau in chirie, si nu trebuia sa te îndatorezi la banca, acum daca banca nu o sa vrea apartamentul va trebuii sa faci cumva sa plătesti, ca posibil nici nu ai voie sa il vinzi pîna nu achiti băncii creditul care ei ti l au dat.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu e evident ca trebuie sa intrebi la banca?!?
in afara de faptul ca ei decid, or sa iti dea si cel mai bun sfat pentru ca pe ei ii intereseaza numai sa isi recupereze banii

insa, in alta ordine de idei, nevasta trebuie sa fie de acord, pentru ca e coproprietar implicit, chiar daca numai tu ai platit ratele, sau poate sa preia ea toata datoria, sau... daca nu si nu, atunci felicitari, o sa va judecati

| Vântulalb a răspuns:

Nu stiu daca recuperezi ceva. Incearca sa il vinzi cuiva care se incadreaza la credit si Banca este de acord cu transferul creditului. Evident, si sotia trebuie sa fie de acord, fiind coproprietar.