| Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Am o intrebare. Eu as vrea sa imi dau demisia de la actualul loc de munca, insa inainte de asta vreau sa-mi iau toate zilele de concediu care mi-au mai ramas de anul trecut, plus cele de anul asta, 30 de zile am in total, ca sa nu le pierd.

Intrebarea mea e, pot sa fac asta, nu? Sau imi afecteaza cu ceva salariul?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cele de anul trecut poti sa le iai, cu acordul angajatorului dar nu o sa fie de acord sa le iai si pe cele de anul acesta, avand in vedere ca anul abia a inceput.
Concediul de odihna nu te afecteaza la salariu, avand in vedere prevederile Codului muncii, citez:
"ART.150.(1)Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2)Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(3)Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu."

| Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru Ioandelasal):

Eu nu am zis nimanui ca vreau sa-mi dau demisia. Vreau sa fac in felul urmator. Sa-mi iau concediul incepand din februarie pana in aprilie, cate doua saptamani in fiecare luna, iar mai apoi sa demisionez.

| mihai69 a răspuns (pentru Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa):

Va trebui să restitui indemnizația pentru zilele necuvenite de C.O. de anul ăsta.

| Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru mihai69):

Dar de ce? Eu asta nu inteleg. Nu este dreptul meu sa-mi iau concediul cand vreau eu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa):

Nu rezolvi nimic, va trebui sa restitui indemnizatia de concediu pentru zilele necuvenite pe acest an, avand in vedere ca in acest an ai dreptul la concediu proportional cu timpul lucrat pana la demisie.

| mihai69 a răspuns (pentru Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa):

Ba da, dar e și dreptul angajatorului ca, în cazul în care nu ai lucrat efectiv întreaga perioadă pentru care ți-a acordat acele zile de c.o. să-și recupereze pierderea (banii cheltuiți de el să te țină în vacanță mai mult decât aveai dreptul).

| Vali1000 a răspuns:

Iti poti lua zilele de concediu înainte să iti dai demisia dar numai sa iti poată acorda in aceasta perioada si nu cred ca se poate 30 zile maxim sunt 10 zile într-un interval.
Oricum la demisie zilele de concediu sunt plătite la salariu dacă nu te poti adresa cu o reclamație la ITM.