| muziclive a întrebat:

Bună! Am o întrebare legată de legea muncii. Mama mea lucrează la o firmă de 10 ani, însă, din cauza lipsei de respect față de angajați și bătaia de joc fără limite, vrea să-și dea demisia. Întrebarea mea este : poate să demisioneze fără preaviz? Tin să precizez că nu s-a respectat contractul de muncă.
Mulțumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o mare greseala sa-si dea demisia si sa plece fara preaviz.
Daca face asa nu va beneficia de indemnizatia de somaj si ii poate desface disciplinar contractul individual de munca pentru absente nemotivate.
In schimb, daca poate dovedi ca angajatorul nu si-a respectat obligatiile din contract poate pleca fara preaviz.

| mgtow a răspuns:

Desigur, sa mearga la ITM pentru o reclamatie sa le bage o amenda de doamne ajuta pentru ca aia o sa caute nereguli, posibil ii inchide firma daca are abateri grave

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poate sa demisioneze fara preaviz, fiindca poate fii actionata de companie, odata ce are contract pe care mama ta l-a semnat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de ce a semnat cand s-a angajat la incheierea contractului, daca sunt clauze speciale. Dar in majoritatea cazurilor mai ales la posturile fara prea multa calificare nu sunt clauze speciale si daca pleaca fara preaviz nu pateste nimic, maxim nu-i mai dau anumite drepturi banoase ce i s-ar fi convenit.
De asta majoritatea pleaca fara preaviz o fac la inceputul lunii de calcul a salariului ca sa nu poate fi afectati

| Andrei007007 a răspuns:

Eu iti raspund din experienta personala, da, poti sa-ti dai demisia fara preaviz dar numai daca patronul iti permite asta, altfel lucrurile se agraveaza si nu inteleg de ce nu ai face asta, sa mai stai inca 20 de zile, pana la urma te duci si doar nu faci nimic sau lucrezi (asta in cazul in care sti ca o sa mai primesti salariul pentru zilele alea). Daca vrei sa te complici cu ITM-ul si altele, poti sa faci reclamatie etc. si sa sesizezi niste lucruri dar sunt niste consecinte, anume: durata, timpul pierdut si intr-un final daca castigi, castigi o suma mica spre deloc.