| MadyKrs a întrebat:

Buna,am o intrebare, luna viitoare fac 18 ani doar ca buletinul meu de 14 ani expira anul viitor pentru ca l-am facut mai tarziu, intrebarea mea este, imi pot schimba buletinul luna viitoare daca buletinul de 14 ani este inca valabil?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate se poate preschimba cu cel mult 180 de zile inainte de data expirarii valabilitatii. Daca sunt mai multe zile pana atunci nu o poti preschimba acum.

| MadyKrs explică (pentru Ioandelasal):

Da,am auzit asta dar cred ca as putea sa il schimb pentru ca mie imi expira in 11.10. 2019, exact cand as face eu 19 ani dar eu in iulie dau bacul, nu cred ca pot merge cu buletinul de 14 ani la bac, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MadyKrs):

Sa fiu foarte clar, nu exista CI de 14 ani, de 18 ani, etc.
Indiferent cand a fost eliberata CI aceasta este valabila pana la data inscrisa pe ea, asa ca a ta este valabila pana la 11.10. 2019 si te poti prezenta cu aceasta la bacalaureat.
Conform OUG 97/2005, republicată în 2011, cu md. ulterioare, citez:
"ART.16.(1) Cartea de identitate se eliberează:
a) cu valabilitate de 4 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani;
b) cu valabilitate de 7 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 18 şi 25 de ani;
c) cu valabilitate de 10 ani, după împlinirea vârstei de 25 de ani;
d) cu valabilitate nelimitată, după împlinirea vârstei de 55 de ani.
(2) De la data punerii în circulaţie a cărţii electronice de identitate, cartea de identitate şi cartea electronică de identitate se eliberează:
a) cu valabilitate de 4 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani;
b) cu valabilitate de 10 ani, după împlinirea vârstei de 18 ani, cu excepţia cărţii electronice de identitate prevăzute la art. 17 alin. (6) lit. a), care se eliberează cu termen de valabilitate de 5 ani."
Si daca chiar vrei s-o preschimbi o poti face incepand cu data de 11.04. 2019, asa ca vei avea o CI noua la bacalaureat.

| MadyKrs explică (pentru Ioandelasal):

Bine,multumesc de raspuns, oricum o sa merg personal sa intreb la Evidenta Populatiei, doar ca am zis ca intreb aici pana ajung acolo si in legatura cu buletinul de 14 ani si buletin de 18 ani, cred ca ai inteles ideea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MadyKrs):

Eu am inteles ca se vorbeste aiurea, fara a cunoaste legislatia, dar nu stiu daca tu ai inteles.
De ex. CI poate fi solicitata si la 15 ani, 16 ani, 17 ani, daca a fost pierduta, furata sau distrusa ori se schimba numele, domiciliul etc si toate acestea vor avea valabilitate de numai 4 ani si vor fi valabile pana la 19 ani, 20 de ani sau 21 de ani.
De aceea am spus ca nu se poate vorbi de CI de 14 ani, 18 ani, etc.