| SpirdusuVerde88 a întrebat:

Buna, am o intrebare, poate ma poate ajuta cineva?
Pentru cei ce au pensie si au optat pentru acordarea ei pe card si va veni acea pensie dupa decizia acordata? Sau este ca si cand ai optat pentru postas si iti vine cu cateva luni in urma de cand ai depus dosarul? Deci? Vine din data x pana in data x 12 luni sau vine si din urma pentru cei cu cont bancar?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia intra pe card dupa primirea deciziei de pensionare si se primeste, prima data, pensia pe perioada dintre luna intrarii la pensie si luna emiterii deciziei de pensionare.
A fost si cazul meu: am intrat la pensie cu 1 martie, am primit decizia de pensionare in luna mai si am primit pe card pensia pe lunile martie, aprilie si mai.