| george211090 a întrebat:

Bună seara!

Am și eu o întrebare referitoare la pensie de invaliditate.
Am depus dosarul pe 20 Martie și azi am primit decizia.
Întrebarea mea este dacă voi primii banii pe cele 2 luni?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa primesti pensia de la data cand ai indeplinit conditiile de pensionare, daca le-ai indeplinit de la 1 martie atunci o sa primesti si pe lunile martie si aprilie. De altfel nici nu trebuia sa intrebi, doar sa citesti atent decizia de pensionare, in aceasta scrie data de la care vei primi pensia.

| Mirela27 a răspuns:

Da,primesti banii, incepand cu data la care ai depus dosarul

| george211090 explică (pentru Mirela27):

M-am contrazis cu cineva și mi-a zis ca pensiile se primesc cu o lună în urma. Spre exemplu în luna Aprilie se primește pensia pe luna Martie. Este adevărat?

| Mirela27 a răspuns (pentru george211090):

Eu stiu ca pensiile se platesc pe luna in curs, doar alocatiile vin cu o luna in urma

| george211090 explică (pentru Mirela27):

Mulțumesc frumos pentru răspuns!