| Marius_Paul_1994 a întrebat:

am o intrebare si anume, ce pot patii in cazul in care nu achit o amenda care am primit-o ca pieton printr-un loc nepermis? precizez ca nu am nimic la impozit, masina, apartament, casa etc... ce pot sa-mi faca daca nu o achit? Merci anticipat!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai peste 16 ani, nu platesti amenda si nu poti fi executat silit (nu ai salariu, conturi in banci sau bunuri executabile silit) atunci poti fi condamnat la ore de munca in folosul comunitatii, daca se face sesizarea instantei de judecata.