Întrebare recomandată | Adina2109 a întrebat:

Buna. Am o mica mare problema. Hellp me va rog. Eu sunt casatorita si am 2 copii minori, repet minori, fata de 5 ani jumatate, baiat de o luna. Eu cu sotul si copiii stam in prezent in casa parinteasca a parintilor mei impreuna cu ei bineinteles. Mama a stat cu cineva aptoximativ 7 ani cu el in Italia. A venit acasa si am stat in chirie eu cu familia mea, mama si persoana respectiva … Si acu incepe problema, in urma cu un an domnul respectiv cat a stat la noi, nu a muncit, nu a platit chirie, facturi sau sa contribuie la mancare … si mai avea si un caine bolnav dupa el … mama s-a despartit de el si s-a impacat cu tatal meu biologic, unde ne-am si mutat din chirie, aici unde stam in prezent. Iar de 1 an si ceva domnul asta care a stat cu mama, posteaza pe Facebook poze cu mine, cu sotul si cu fata mea, plus mama si ne jigneste incontinuu, ne face hoti (el care nu a dat nici un leu in casa) si tot el ne-a furat bani din casa cand a plecat, ne face jigodii, ne face in toate felurile (ex: cainele bolnav a murit, l-am omorat tot noi, eu mi-am facut rate si mi-am cumparat masina, pe Facebook zice ca i-am furat bani (care bani? D-zeu stie ca noi nu am vazut nici un ban) posteaza cu fata mea poze si videoclipuri, mai nou a postat pana si buletinul mamei pe Facebook … a venit anul acesta aici in oras cand eram gravida in 7 luni si m-am trezit cu cutitul la gat), iar atunci cand am facut reclamatie politia nu i-a facut nimic. Problema e ca e in afara (Roma) in prezent, ma pot astepta sa vina oricand, mi-e frica sa merg prin oras cu copiii sa nu ma trezesc din nou cu el, iar pozele si jignirile de pe Facebook tot ce a zis el acolo am dovezi ca minte. Ce pot sa fac? Mi-e ca fac iar reclamatie la politie, dar fac degeaba, va rog hellp mee. Vreau sa fac ceva sa nu mai posteze nimic pe Facebook si sa fim lasati in pace, am ajuns la concluzia ca e bolnav psihic omul asta …

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai dovezi cu ce ai relatat puteti sa-i faceti plangere penala pentru hartuire, amenintare si santaj.
Daca politia n-a facut nimic depuneti plangerea la Parchetul de pe langa judecatoria in circumscriptia careia aveti domiciliul.
Daca nu va descurcati singuri apelati la un avocat, prezentandu-i situatia si dovezile pe care le aveti.

| adryang78 a răspuns:

Apelați urgent la un avocat. Din tot ce ați povestit, sunt vreo șase capete de acuzare, are mari șanse să înfunde pușcăria.

| AdrianFoanga a răspuns:

''am ajuns la concluzia ca e bolnav psihic omul asta …'' Cine seamana se aduna.