| notyourbusiness23 a întrebat:

Buna.

Am o nelămurire.
Daca o persoana este condamnata la închisoare, aceasta va ispăși pedeapsa la penitenciarul din județul de care apartine sau se poate si intr-unul din alt judet?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adevar, depinde de gravitatea faptei pentru care a fost inchis, ca de este o inschisoare "usoara" in orasul acela, dar condamnatul a facut omor sau viol, atunci este transferat in alt oras, unde exista inchisoare de maxima securitate.
Pentru gainarii mici, se folosesc inchisorile locale, iar daca-i minor "Casele de Corectie juvenila".

| notyourbusiness23 explică (pentru Violleta2022):

Nu e nimic legat de viol sau omor. Deci sunt sanse sa execute detenția in peninteciarul in județul de care apartine?

| Violleta2022 a răspuns (pentru notyourbusiness23):

Depinde acum si de cat de aglomerat este acel penitenciar, ca poate fii transferat si prin orasele vecine, dar da, exista o sansa sa fie tinut "acasa", in orasul lui, unde a fost judecat si a primit sentinta.

3 răspunsuri:
| L3golaS a răspuns:

Depinde de incadrarea faptei, daca e spre exemplu " omor" si persoanei i-a fost dat in sentinta savarsirea pedepsei intr-un penitenciar de maxima siguranta, din cate stiu sunt doar cateva in Romania, depinde pentru ce a fost condamnat