| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Am o prietena care are 13 ani, iar iubitul ei are 14 ani. El o forțează mereu să facă sex (neprotejat) cu el, dar ea nu este de acord și îi spune asta. Lui nu îi pasă dacă ea spune că nu vrea sau dacă îi prinde cineva ( de exemplu sora prietenie mele sau chiar părinții ei). El i-a promis de nenumărate ori că nu o să mai facă asta, dar nu s-a ținut de cuvânt și spune că "nu se poate abține".
Eu i-am spus să se despartă de el și să nu îl mai caute, pentru că profită de ea. Această nu mă ascultă niciodată...
Puteți să îmi spuneți, vă rog, dacă acest lucru se încadrează în "secțiunea" de viol sau de abuz sexual? Vă rog enorm de mult! Poate o pot convinge dacă îmi răspunde cineva la acestă întrebare.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal ar fi infractiunea de act sexual cu un minor dar nu se aplica in cazul expus, avand in vedere ca diferenta de varsta este mai mica de 3 ani.

| MotanulAlbastru a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ce act sexual, nenea, că asta e viol

| Ioandelasal a răspuns (pentru MotanulAlbastru):

Asta o crezi tu!
Utilizatorul nu a spus ca s-au folosit violente fizice sau psihice, asa ca nu poate fi viol.

| Danny28 a răspuns:

Dacă nu vrea să se despartă de el indiferent de câte ori îi spui, las-o să facă ce vrea, va regreta mai târziu. Dacă eram în locul tău le dădeam capace amândurora până le venea mintea la cap.

| AnonimaanonimaAle20 a răspuns (pentru Danny28):

O s-o las în pace. Până la urmă ea nu realizează cât de gravă este situația.

| Danny28 a răspuns (pentru AnonimaanonimaAle20):

Știu cum te simți. Sora mea mai mică de 17 ani umblă doar cu cocalari, bombardieri și cu niște colege de liceu ușuratice. Genul ăsta de oameni i se par cool. Mama săraca se chinuie să o aducă pe calea cea bună, dar zilnic ies scandaluri și nu se rezolvă nimic.

| AnotherGirl a răspuns:

Bună! Să presezi pe cineva să facă sex cu tine deși tu i-ai spus clar că nu-ți dorești încă acest lucru, e abuz sexual. Ce înseamnă că nu se poate abține? Pune mâna pe ea, o atinge, deși ea i-a spus clar că nu? Și să refuzi să porți prezervativul sau să-l dai jos fără ca partenerul tău să observe asta, tot abuz este. Chiar viol.

Nu înseamnă nu și trebuie respectată decizia. Mă gândesc că la 14 ani e curios și stăpânit de hormoni și, cel mai probabil, nu stă cu ea pentru că o iubește, ci pentru că vrea să obțină ceea ce tot insistă să obțină.

Singura care poate lua decizia potrivită e prietena ta, însă în adolescență încă nu te prețuiești ca fată și femeie la adevărata ta valoare. La 25 de ani sigur nu ar mai accepta așa ceva și i-ar da papucii instantaneu.

Ce nu știe prietena ta este că o relație sănătoasă presupune iubire, înțelegere, respect și siguranță. Dacă nu-ți oferă toate astea, pa. Nu are sens să-ți pierzi timpul cu astfel de specimene.

Dincolo de insistențele lui de a face sex neapărat, mi se pare pur și simplu morbid și inconștient să pună presiune pe ea să facă sex neprotejat. Prietena ta, la 13 ani, e pregătită să fie mamă sau, în caz contrar, să treacă printr-un avort? Ambele experiențe vor fi traumatizante pentru ea, mai ales la vârsta asta. Să se gândească bine înainte de a se arunca cu capul înainte și să accepte să nu se protejeze.

Tipul nu o respectă, o privește pur și simplu ca pe un obiect care să îi satisfacă lui plăcerile și nevoile.

Sper să i se deschidă ochii și să plece de lângă el.

| AnonimaanonimaAle20 a răspuns (pentru AnotherGirl):

În primul rând, dacă s ar întâmpla să rămână însărcinată, nu știu dacă le ar spune părinților ei. Ea nu le-a spus ca are iubit și nici că acesta o folosește pentru corpul ei.
Cel mai nașpa lucru este că sunt în aceeași clasă. Ei îi este frică că dacă o să se despartă, o să arate pozele cu ea dezbrăcată întregii școli.
În al doilea rând, eu i-am spus de nenumărate ori că la vârsta asta trebuie să se cunoască pe ea. Nu să îi dea iubitul ei atenție și așa mai departe. Eu am 14 ani, dar sunt mult mai matură decât ea și realizez mult mai bine anumite lucruri. În toamnă trecem amândouă în clasa a 8 a și i-am spus că ar fi mult mai bine dacă s ar concentra pe examen și nu pe relații. Până la urmă are tot timpul din lume să și facă relație pe viitor.
Oricum, mulțumesc mult!

| AnotherGirl a răspuns (pentru AnonimaanonimaAle20):

Of, e tare nasoală situația cu pozele. Măcar pe viitor să nu le mai dea nimănui, că niciodată nu știe ce va face cu ele. Sau dacă vrea ea musai, măcar să nu i se vadă fața. Când aveam 13-14 ani, a fost un caz similar la noi în școală. Tipul avea parola de la hi5-ul ei (pe atunci nu erau Facebook și Instagram) și a încărcat toate pozele cu ea dezbrăcată pe profilul ei. sad

Știu totuși că tipa a reușit să se despartă de el. Oricum, într-un final, prietena ta tot va trebui să facă asta, nu poți trăi lângă un om de genul lui.

Tu ți-ai făcut datoria și ai încercat să îi explici că nu e ok ceea ce face. Dacă ea nu vrea să țină cont, nu mai e problema ta. Oricum într-un final își va da seama că nu a procedat cum trebuie. happy

| MotanulAlbastru a răspuns:

Spune-le părinților ei.

| AnonimaanonimaAle20 a răspuns (pentru MotanulAlbastru):

Nu prea am cum să le spun, pentru că ea are 13 ani... :/