| Evaxx77 a întrebat:

Hei TPU!
Pov: Un cuplu formează o relație de 3 ani de zile. După aproape 2 ani în care au locuit împreună decid să se separe din pricina unei dispute care s-a terminat foarte prost așa că s-au despărțit, mutându-se fiecare la el acasă. După o despărțire scurtă de 2 luni, s-au reîmpăcat însă au luat hotărârea ca de data aceasta să NU se mai mute împreună ci să se vadă când, cum și unde pot. Timp de aproape un an în care s-au înțeles foarte bine și s-au reconectat, el a început să se îndepărteze de ea, rărind întâlnirile și comunicând cât mai puțin, ba chiar trecând și 2 luni în care nu s-au văzut deloc, doar vorbind la telefon și prin mesaje. Ea văzând că el devine neimplicat, neatent la dorințele ei, ocupat mereu și prost dispus, i-a atras ușor atenția că ar trebui să facă ceva altfel s-ar putea să se piardă unul pe altul, pentru că până la urmă distanța duce la despărțire. El i-a promis că o să se schimbe și că o să fie mai atent la nevoile ei, dar bineînțeles că au fost doar vorbe și vorbe au rămas. După nenumărate ori în care ea încerca să-i atragă atenția și să petreacă cât mai mult timp cu el, s-a plictisit să încerce să se roage de un om să iasa la un suc măcar odată pe lună (de exemplu) așa că a început și ea să se îndepărteze de el și să lase relația în voia sorții. Îndepărtându-se și mai tare unul de altul, ea a început să cunoască persoane noi, să își facă prieteni, să iasa, astfel întâmplându-se să își înșele partenerul. Atunci când el a aflat, s-a supărat foarte tare și după un scandal de câteva ore a decis că vrea să se despartă de ea, fără să stea prea mult pe gânduri sau fără să se gândească dacă a avut și el vreo vină în tot ce s-a întâmplat. După ceva timp în care nu și-au mai vorbit deloc el i-a cerut fetei să se vadă cu el ocazional pentru sex deoarece nu poate să se culce cu alte fete din cauză că a rămas traumatizat atunci când a aflat că ea l-a înșelat și și-a pierdut încrederea în el. Ea, simțindu-se vinovată și probabil sperând la o împăcare, a acceptat propunerea dar văzând că el se poartă indiferent cu ea și fiind foarte rece, folosindu-se de ea în scop sexual a încheiat prin a îi spune tipului să nu o mai caute niciodată. Menționez că acesta cerea bani de la ea, uneori iar ea îi oferea mereu. Câteodată, când fata îi dădea de înțeles că vrea să se împace cu el pentru că își dorește o relație și și-ar dori mult să îi dea o șansă, el spunea că niciodată nu se va împăca cu ea dar devenea foarte gelos, posesiv și nervos atunci când afla că fata se vede cu alți băieți. Îl deranja acest lucru foarte mult.
Acum am câteva întrebări:
1. Care este părerea voastră personală în legătură cu situația aceasta?
2. Considerați că este de iertat faptul că fata l-a înșelat pe băiat, din moment ce implicarea lui în relație a fost 0 și ne voind să creeze o legătură mai puternică între ei?
3. Sunteți de părere că fata mai are sentimente pentru el? Dar el față de ea? De ce?
4. De ce este posesiv, gelos și nervos când vine vorba de ea și alți băieții dar în acelaș timp exclude cu desăvârșire orice șansă la împăcare?
5. Ce credeți că se va întâmpla pe viitor cu cei doi și ce sfaturi i-ați da atât ei cât și lui?
Ambele persoane au peste 20 de ani.
Aștept răspunsuri cât mai elaborate și mulțumesc frumos că ați citit până aici. Știu că mesajul este destul de lung.

Răspuns Câştigător
| FindMyName a răspuns:

Interesanta poveste.
1. Mi se pare ca băiatul a început răul și fata l-a continuat(adică el nu a mai arătat deloc interes, reciproc și fata pe urmă). Iar dacă amândoi depuneau efort și construiau ceva împreună, nu se mai ajungeau la asemenea lucruri.
2. Fata l-a înșelat din cauza că baiatul se îndepărta și ea depunea efort degeaba sa se reconstruiască totul frumos între ei pentru ca el nu dădea niciun semn de păsare.(știi cum se spune, de unul singur nu poți duce o relație, amândoi trebuie să lupte). Dar cel mai corect era sa nu il insele, sa se despartă de el si pe urma sa își facă o nouă viață(relație).
3. Băiatul: după ce a arătat dezinteres total pentru relația lor, nu cred ca mai ținea la ea, deși nu am sa ii pot înțelege gelozia de îl cuprindea când auzea de alți băieți.
Fata: odată ce a depus efort sa își refacă relația bună, clar îl mai iubește. Motivul pentru care l-a înșelat a fost răsplata lui cruntă față de fată.
4. Aici chiar nu știu ce pot sa spun
5. Pe viitor ...nu mai vad un viitor cu ei, după toate cele întâmplate, mai bine ar întrerupe legătura.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Relatia era sortitata esecului de cand s-au despartit prima oara si asa cum se spune ca relatia peticita se va rupe, asa s-a si intamplat!
Amandoi au avut vina lor si amandoi au contribuit in final al ruperea relatiei.
Nu inteleg de ce mai trageti de o relatie, care nu are nici o sansa sa mai fie fericita, niciodata?

Nu stiu despre ce viitor vorbesti, ca intre astia doi nu exista viitor, fiindca ei au incetat demult sa mai fie un cuplu fericit si cand dragostea a murit, nu a mai ramas nimic, chiar a incput sa craesca ura, dispret, frustrare, gelozie... dar nimic altceva.

| dullcat a răspuns:

Situatia data exista in realitate? Daca da, atunci se si merita reciproc, stiind ca ambii au dat dovada de prostie cat incape.Trebuie rupta orice legatura si mers la psiholog.

| tunoi88 a răspuns:

Cel mai sanatos este ca sa isi vada fiecare de drumul lor!