| zeynep1222 a întrebat:

Am primit un plic de la ANAF in legatura cu o suma de bani ce reprezinta 2% din salariile pe anul 2017, destinate parohiilor, unitatilor de cult etc...Nu stiu ce se intampla, ma puteti ajuta? Avand in vedere ca nu am facut nimic, nu am oferit niciun "ajutor".

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod sigur nu este 2% din salariu ci din impozitul pe salariu. Se poate ca tu ai optat ca acest procent din impozitul pe salariu sa mearga la unitatile de cult. Aceasta nu te afecteaza cu nimic pe tine, asa cum am spus procentul se ia din impozitul pe salariu datorat bugetului de stat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai fii mai concret ce scrie acolo? Ai optat sa donezi 2% din impozit pentru biserica?

| TehDevil a răspuns:

2% din impozitul pe salariu, nu din salariu happy
Daca tu ai completat Formularul 230 cu privinta la redirectionarea acelui 2% din impozitul pe salariu, nu trebuie sa faci nimic...dar, daca nu e completat de tine si nu vrei ca acei 2% sa ajunga acolo si vrei sa optezi pentru redirectionarea lor catre alta sursa, sa nu se bucure statul de ei, poti lua legatura cu cei de la ANAF in termen de 30 zile de la primirea acelei instiintari.
Dar, daca sustii ca nu ai oferit acel ajutor, inseamna ca nu tu ai completat acel formular, deci ia legatura cu cei de la ANAF.
Si eu am ales sa redirectionez acei 2%, insa spre o casa de copii, deci am primit si eu acea instiintare acasa happy