| TDCatalin a întrebat:

Salutare,am si eu o intrebare,''am primit'' anul trecut o suma de 2000 de lei am pus intre ghilimele AM PRIMIT pentru ca eu nu am cerut aceea suma ''ca ajutor'' ca eram intr-o perioada putin mai grea financiar,persoana respectiva a spus ca nu e nici o problema in inapoierea banilor ca se poate oricand si oricum a mai mentionat ca si daca nu'i mai dau nu e problema,eu am primit banii prin intermediul surorii lui fara martori fara nimic facut de mana si etc singurul lucru care il are ca dovada sa spun asa este o conversatie pe care am avut-o in legatura cu acei bani dar unde nu a fost mentionat niciunde cum ca eu am cerut bani lui si chiar el a insistat pentru a lua aceea suma iar acum am primit citatie la politie cum ca nu doresc sa restitui suma respectiva,chiar daca nu este mentionat niciunde treaba asta si nici nu am avut intentia asta iar acum am asta pe cap,intrebarea mea e,poate sa faca ceva din punct de vedere legal in privinta asta? Mentionez ca nu am avut nimic facut intre noi pentru suma respectiva,va multumesc si astept in raspun, o zi buna si sarbatori fericite tuturor!

4 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Se cade să îi restitui banii. Daca știai că nu îi poți da banii trebuia să îi spui înainte de a i primii. Cea mai importantă dovadă este conștiința ta. Ai fi in stare sa negi? Prietenul la nevoie se cunoaște. Se pare că îți era prieten. Tu de ce nu îi ești?

| TDCatalin explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu am spus ca nu o sa i restitui banii, am spus ca ce se poate intampla daca se merge mai departe, pentru-ca momentan nu dispun de banii necesari!

| Yuoia a răspuns (pentru TDCatalin):

Se poate intampla o porire pe salar, un sechestru, detentie.
Omul te-a ajutat. Restituie-i banii.

| nukeyly a răspuns:

Facerea de bine... Baaaaiiiiiiiiiii omu ti-a dat,
DAR CUM: mi-i dai cand vrei, sau niciodata,
ACUMA: se da lovit in aripa ca UN GUNOI si tii cere ca nesimtitul a mai bagat politia pe fir ca si n-au aia destule pe cap.
Din partea lui era fair play asa: trebuia sa vina sa intrebe cam cand ii poti da ca e in gaura acum din cauza lui Putin.
Tu ii spui ca ii dai pe rand cum poti sau toti o data DACA ASTEAPTA!
Sau ii spui ca i-ai intr-o seara dat fara martori si de ce tii cere a 2-a oara, asa doar sa-i ridici tensiunea la 5300, si apoi in timp cand nu se asteapta ii duci toti BANII in fise de 1 ban si-i arunci in fata, NA MA!

Nu exista contract cu termene la notar. Deci cam sufla sorin ovidiu vantul. El trebuie sa vina cu martori intr-un proces pe care sa-l castige, asta ca timp inseamna minim 1 an de acum. Apoi vine poprirea si restul, daca nu-l trazneste destinul sau il iau extraterestii pentru "probe ca pra pra caprita ca".

Stiu pe cineva care a inapoiat echivalent o suma, la ceva ce a primit in urma cu 27 de ani[atunci era ca pret un salar] fara ca sa-l pistoneze careva la cap, a sunat la usa, salut mai ti minte caramida aia? [...] No! ti-am adus bani astia actualizati la 2022. Un salar in zile noastre, omul a uitat dar primit bucuros vestea si au rememorat vremurile.