| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am rămas insarcinata și imi expira contractul de munca peste câteva luni, sunt angajata in locul altei fete care a născut.
Ce drepturi am?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai toate drepturile prevazute pentru un angajat pe perioada determinata, in principal sa lucrezi pana la expirarea contractului individual de munca pe perioada determinata si sa primesti salariul pentru munca prestata.
De asemenea ai dreptul la concedii medicale de risc maternal, de maternitate (prenatal si post natal) si de concediu pentru cresterea si ingrijirea copilului si la indemnizatiile aferente acestora, bineinteles daca indeplinesti conditiile pentru a le obtine, respectiv ai perioada de stagiu necesara pentru fiecare concediu, cu exceptia celui de risc maternal.