| RoxanaIoana1994 a întrebat:

Bună seara! Am o nelămurire și sper sa îmi răspundă cineva! Sunt angajata de 3 luni la o fabrica care de 2 luni lucram 2 săptămâni iar 2 săptămâni stam în șomaj tehnic că cică fabrica ar fi în insolventa... iar astăzi m-au sunat sa îmi spună ca mai lucrez pana pe data de 13 și pe 14 mi se încetează contractul de munca... au voie să mă dea afara dacă contractul meu individual de munca este pe 6 luni și expira în februarie?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, in caz de insolventa si intrarea in faliment se pot desface contractele individuale de munca ale salariatilor, atat cele pe durata nedeterminata, cat si cele pe durata determinata, chiar daca nu s-a sfarsit perioada de angajare.

| Floreenofficial a răspuns:

Buna.Eu zic sa te angajezi la alta fabrica dacă poți.Bafta!

| Violleta2022 a răspuns:

Ia de citeste aici, ca-i explicat pe indelete ce se intampla cand firma intra in insolventa sau faliment:

https://www.undelucram.ro/......firma-1800

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca intra cu adevarat in insolventa, atunci da. Nu au avut ei de unde sa stie ca vor intra in insolventa, atunci cand te-au angajat pe tine. Ei se vor duce la ITM si vor spune ca pe data cutare, am estimat ca vom da faliment, deci dorim sa desfacem contractele de munca urmatorilor angajati. Si ITM-ul le vor cere dovezi si date exacte in care sa sustina insolventa lor.

Răspuns utilizator avertizat
| PeterMinea a răspuns:

Dacă într-adevăr sunt în insolvență și nu încearcă să mintă oamenii ca să-și reducă cheltuielile, da, ar putea avea un temei. Merită văzut ce spune Legea 85 din anul 2006 pe această temă, dar mai întâi asigurați-vă că este adevărat ce au spus șefii și, pe cât posibil, să vă acorde și o lichidare!
O zi frumoasă și mult succes!