| andreywtza a întrebat:

Buna seara tuturor! Sunt educatoare, angajata pe perioada determinata în locul directoarei, între timp am rămas însărcinată și sunt în risc maternal, acum am 5 luni jumate. Azi am aflat că directoarea își dă demisia de pe functie și revine la postul de educatoare. Ce se va întâmpla cu mine? Pot continua cu riscul fara sa mă afecteze salariul sau se va întrerupe contractul de munca cât și riscul maternal. Ofer funda.

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

În primul rând, felicitări pentru sarcină! Din informațiile oferite, se pare că în prezent sunteți angajată pe perioada determinată în locul directoarei. În acest caz, contractul de muncă al dumneavoastră este legat de perioada determinată pentru care ați fost angajată și nu de persoana care ocupa postul de directoare. Prin urmare, dacă directoarea se întoarce la postul de educatoare, contractul dumneavoastră ar trebui să rămână neschimbat, iar riscul maternal ar trebui să fie afectat. Pentru a vă asigura că înţelegeţi toate aspectele legale și detaliile contractuale, vă recomandăm să vă consultați cu angajatorul pentru a vă asigura că nu există niciun motiv de îngrijorare