| simonyta a întrebat:

am si eu cateva nelamuriri va rog ajutati-ma! In primul rand :lucrez intr-un market de trei luni tot atatea am si de sarcina este cumva posibil sa ma dea afara sau nu? Din cate stiu eu nu ii voie sa dea afara femeile insarcinate. In al 2lea rand dupa cat timp poti,, beneficia" de concediu pentru sarcina cu risc? Din cate stiu de la 14 saptmani daca este asa si directorul de market refuza sa imi faca actele ce ii de facut? Va multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

Buna, nu poate sa te dea afara, da de la 14 saptamani, daca refuza du-te la cea mai apropiata sectie de politie si cere ajutorul, ei iti vor explica si te vor indruma cu privire la ce trebuie sa faci.

| Oanaa93 a răspuns:

Eu stiam ca ii nevoie de cel putin 6 luni ca sa nu iti pierzi locul de munca... acum depined si de patron, dar cel mai probabil vei intra in concediu maternal si vei sta acasa 2 ani, si vei primi indemnizatia de 800 lei pe luna

| simonyta explică:

Va multumesc din suflet! Azi dupa o saptamana m-a chemat sa facem actele si maine merge cu ele la medicul de interprindere si la itm.stiti cam cat ar putea sa dureze? am inteles ca exista un termen limita este adevarat? Multusc anticipat!

| CristianTello123 a răspuns:

Ar trebui sa fie de acord e scandalos asa ceva si da de la 14 saptamani poti beneficia eu ti-as zice sa te duci la drepturile civile