| Fanatic a întrebat:

Buna,am si eu o intrebare, am o amenda de 200 lei neplatita de un an si mai am una de 800 lei de 5 luni tot neplatita.Peste o saptamana primes 500 de euro din alta tara prin banca(MonnyGram), exista vreo posibilitate ca sa-mi opreasca din bani din cauza amenzilor neplatite?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot sa-ti opreasca suma amenzilor neplatite doar daca organul de impozite si taxe a initiat executarea silita si a facut poprire in banca respectiva, altfel nu o sa-ti opreasca.

| Fanatic explică (pentru Ioandelasal):

Si cum imi dau seama daca a fost initiata executarea silita? ..primesc vreo scrisoare sau ceva de genu?

| umbra09 a răspuns (pentru Fanatic):

De ce nu incearca sa ti trimita printrun curier sau posta i baga intr-un plic si la valoarea coletului scrii 500euro si ei daca strica coletul sau fac ceva invarteli trebuie sa iti plateasca valoarea coletului adica cat ai pus tu 500euro big grin
O zi buna

| Fanatic explică (pentru umbra09):

Persoana care imi trimite bani e maicamea si nu stie ca am amenzi, si nu pot sa-i spun cum sa-mi trimita bani.

| umbra09 a răspuns (pentru Fanatic):

Atunci du-te la finante si intreaba acol daca e musai sa iti retraga bani in perioada transferului pentru amenzi
Sfatul meu e sa platesti acele amenzi deoarece nemernici aia tot iti baga majorari si ajungi sa dai dublu o data si o data gandeste-te ca nu o sa poti avea niciodata apartament pe numele tau masina casa abonament sau alte bunuri pentru ca cand prind ocazia cand te taxeaza cu banca nu o sa poti sa mai lucrezi...
Bafta prietene pana la urma sunt doar 10 milioane vreo 200 euro...
Asta e n-ai ce face traiesti in Romania

| Ioandelasal a răspuns (pentru Fanatic):

Da, trebuia sa primesti o instiintare si titlul executoriu.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si crezi ca daca nu-ti platesti amenzilemscapi? alea raman draguta acolo, se aduna penalitati si cand te prind aia platesti totul pana la ultimul banut.si te vor prinde fiindca de taxe si de moarte nu scapa nimeni.cred ca stii ca functionarii isi iau banii din taxe impozite si amenzi? iar cei de la fisc sant functionari?