| anonim_4396 a întrebat:

beneficiezi de indemnizatie de crestere copil daca lucrezi part time, mai exact 4 ore?
Multumesc anticipat!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, beneficiezi, conform OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.4.(1) În calculul celor 12 luni prevăzute la art. 2 alin. (1) se includ şi fracţiunile de lună în care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum şi cele în care solicitanţii s-au aflat în situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6), considerate lună întreagă.
(2) Prin fracţiune de lună se înţelege efectuarea a cel puţin jumătate din zilele lucrătoare din acea lună în care persoana îndreptăţită a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat în una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6).
(3) Prin excepţie, se acceptă ca de cel mult 3 ori fracţiunea de lună să fie constituită dintr-un număr mai mic de zile lucrătoare decât cel prevăzut la alin. (2)."