| Deyutza4all a întrebat:

buna am si eu o intrebare : Daca am consumat plante etnobotanice in timpul in care au fost legale, in uz propriu.atunci pot sa am probleme sau sa fiu retinuta de catre lege daca cineva declara ca am consumat aceste plante legale? va multumesc!

dau funda

Răspuns Câştigător
| nuxerette a răspuns:

Nu, stai linistita! Si nimeni nu poate sa iti spuna ca ai folosit sau nu decat daca ti se face o analiza de sange (dar daca nu ai consumat de mult timp - cel putin o saptamana nu se se vede nimic). Presupun ca e iarba sau resina de canabis, nu? Stai linistita ca in cel mai rau caz primesti o amenda si ti se confisca (daca e pentru uz propriu si personal)
Este in schimb interzis la vanzare, atunci poti fii considerata drept dealer de substante etnob.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o sa ai probleme, exista un principiu de drept, prevazut si in Constitutie si in alte legi, inclusiv in cele penale, potrivit caruia nici o lege nu retroactiveaza(nu se aplica faptelor produse inainte de intrarea ei in vigoare), cu exceptia legii penale ori contraventionale mai favorabile. Toata problema este sa nu consumi in continuare. Numai bine!

regis
| regis a răspuns:

Legal nu poti avea niciun fel de problema. Din cate stiu nici in prezent nu este ilegal sa consumi etnobotanice, ci doar sa le comercializezi pe cele enumerate in lege.
Legal nu te condamna nimeni, moral poti trage concluzii citind raspunsurile. Dar in definitiv sunt banii tai, e corpul tau si sanatatea ta, fiecare dispune dupa bunul plac de ceea ce are.

| dany_2098 a răspuns:

Nu stiu pote ajungi la urgente la spital sau dupa grati sau la dezintoxicare daca ieti drogata

| Pater a răspuns:

NU poti fi retinuta(legea nu retroactiveaza).
DAR pe viitor incearca sa nu mai consumi asa cevahee hee

| Deyutza4all explică:

Apropo nu era pentru mine intrebarea

| kosti78 a răspuns:

Cati ani ai? nu e pacat ca o fata draguta daca esti cea din poza sa consume acele nenorocite de ierburi si sa te sinucizi cu ele? eu iti dau un sfat lasate de ele cat mai poti. Daca le termini si nu se mai gasesc ce faci?