| NbbBogdan12332 a întrebat:

Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva va rog.
Mi-a fost retinut permisul pentru 30 de zile pentru neoprire la indicatiile politistului.
Cu 2 luni in urma l-am mai avut suspendat.
Iar acum la expirarea termenului mi s-a spus ca perioada s-a prelungit cu inca 30 de zile pentru ca s-a produs inca o fapta in primele 2 luni de la prima abatere.
Deci mai am de asteptat inca o luna pana la ridicarea permisului.
Intrebarea mea este daca imi pot lua alta dovada de circulatie in astea 30 de zile.
Pentru ca nu pot lipsi de la munca.
Si lucrez ca sofer.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu permisul este suspendat, suspendat este dreptul de a conduce, asa ca daca obtii dovada cu drept de conducere nu faci altceva decat ca se amana inceputul perioadei de suspendare a dreptului de a conduce.
Si tocmai faptul ca lucrezi ca sofer ar fi trebuit:
-sa cunosti legislatia rutiera;
-sa nu comiti contraventii care duc la suspendarea dreptului de a conduce.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti obtine asa cand vrei tu o alta dovada.
poti depunde o contestatie, daca e aceptata si pana se judeca e posibil sa primesti drept de condus.