| AdryAdryana1822 a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare...mentionez ca eu si tatăl copilului nu am fost căsătoriți...aș dori sa il dau un judecata pe tatăl copilului pentru pensie alimentară și să participe la creșterea si educarea ei, ce acte imi trebuie pentru a depune dosarul?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie doar de certificatul de nastere al copilului si cartea ta de identitate.
Daca tatal nu recunoaste minorul va trebui sa faci si un test de paternitate pentru minor, acesta se face dupa ce ai depus cererea de chemare in judecata.

| mihai69 a răspuns:

Consultă un avocat. Teoretic, actele de evidența populației (C.I. și Certificatul de naștere al copilului).

| romeo78 a răspuns:

Este o cale anevoioasă, de lungă durată și fără un rezultat pozitiv sigur.
Mai degrabă nervi, timp și bani pierduți.
Un bărbat iresponsabil, rămâne iresponsabil, chiar cu hotărâre judecătorească.
Dacă îl interesa copilul, v-ar fi ajutat până acum.
Părerea mea personală este ca banii pe care i-ai cheltui pe judecată, acte, și altele să îi folosești la creșterea copilului.
O sentință favorabilă, definitivă, nu înseamnă un final, ci începutul altui proces, acela de executare silită. O execuție pe care mereu va trebui să o faci, dacă el nu va dori de bună voie să vă ofere suma stabilită de tribunal.
Dar, mai este o consecință negativă dacă vei deschide procesul de paternitate și pensie alimentară.
Să vă treziți dată în judecată și acuzată că nu vă puteți întreține financiar, material și să ceară în instanță luarea copilului de la dumneavoastră.

| GabrielGL a răspuns (pentru romeo78):

A intrebat ce accte nu ce urmeaza da sunt de urmat anumiti pasi va fi lung dar tatal va plati daca sunt ok toate actele si in tribunal se va deminstra tot ceea ce zici, da trebui un avocat si restul iti va cere el acte si ceea ce e nevoie, ca pret ce cere un avocat nu se compara ceea ce va avea ea si poti cere si din urma domnule Romeo el va plati 18 ani pensie copilului plus alte cheltuieli ce va avea copilul, ceea ce spuneti sus pe scurt e ca si cum nu faceti ca e scump procesul etk daca ea ca mama poate creste copilul cat de cat indiferent daca tatal are bani tot la mama ramane si dupa cum se vede tatal nu il vrea deci el nu va face proces sal ia daca abia astepta sa nu il mai accepte...

| romeo78 a răspuns (pentru GabrielGL):

Câți ani ai? Ai experiența necesară de a da un asemenea răspuns? Sau faci parte din categoria celor care aleargă după titlurile de ai de "campion"? Sau nu ați observat că nu comentez ce nu știu?
Dacă comentați doar ca să vă băgați în seamă e treaba dumneavoastră.

| GabrielGL a răspuns (pentru romeo78):

Suntem de o varsta am N persoane care au trecut prin divort, 90 la suta a ramas la mama,persoana nici nu a specificat daca in certificatul de nastere e trecut tatal,asta tu nu ai intrebat, si sunt multe de intrebat dar asat o face un avocat cand iti cere actele, cum a mai spus cineva doar un avocat stie dupa ce se vede dosarul, noi nu putem spune ca -Este o cale anevoioasă, de lungă durată și fără un rezultat pozitiv sigur- ceea ce ai precizat tu, nu poti fi sigur nu stii ce e si nu esti avocat procuror sa dai verdicte...

| AdryAdryana1822 explică (pentru romeo78):

Multumesc frumos