| animari a întrebat:

As dori sa-mi spuna cineva daca stie ce acte trebuie sa contina dosarul pentru a da in judecata ex in cazul meu tatal care nu-mi plateste regulat pensia alimentara. mereu isi gaseste scuza ca nu are bani desi este obligat de lege sa-si faca datoria pana la terminarea studiilor, din cate am inteles am dreptul pana la varsta de 25 de ani in cazul continuarii studiilor.

3 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Ai dreptate, pensia alimentara va tebui sa o primesti pana la 25 de ani, in cazul continuarii studiilor.
Trebuie sa faci o plangere penala impotriva tatalului tau si sa arati ca el se sustrage de la plata pensiei alimentare. Fapta constituie infractiune, asa cum este prevazuta de art. 305 lit. c) Cod penal. Pedeapsa prevazuta pentru acesta fapta este inchisoare de la unu la 3 ani sau amenda.
In actiunea ta, va trebui sa dovedesti ca nu ti-a platit pensia alimentara, cel putin doua luni.

| yadora a răspuns:

Dosarul tau trebuie sa contina actul judecatoresc in care s-a specificat suma care trebuie sa ti-o dea si perioada cand trebuie efectuata plata, timbre judiciare, cerea ta catre instanta precum ca il aduci in boxa acuzatilor pentru neplata pensiei alimentare si cupoanele de la posta sau chitantele cu care sa atesti lunile in care ai primit pensia.(trebuiesc neaparat pentru a demonstra cat timp ti-a dat si cat nu - in xerox). Dca e o suma mai mare merita sa te bati, dar daca suma e modica mai bine munceste undeva si scoate-ti banii si demonstreaza-i ca nu stai in loc de el si nu merita sa-i mai zici "tata".

| iulia_5454 a răspuns:

E totusi tatal tau.nu cred ca trebuie sa iei o asemenea hotarare. daca ai peste 18 ani poti sa lucrezi chiar si part-time.eu sunt orfana de la 14 ani si mi-as dori ca ai mei sa fie divortati dar sa am tata.