| Denisa_Rodean_1994 a întrebat:

Am si eu o intrebare, sotul meu s-a jucat afara cu mai mult copii si din greseala l-a lovit pe un baietel cu o piatra in cap, mama baiatului o chemat salvarea si politia. Baiatul are 3 copci inca nu a depus plangere, a stat cu baiatul 24 de ore in spital de la medicul legist nu i s-a dat nici un act pentru ca copilul se simte bine, are doar iesirea din spital. Sotul are martori ca nu a vrut din greseala sa arunce piatra pe marginea drumului si baiatul chiar atunci a fugit spre margine, s-a impiedecat si a cazut. In mometul acela i-a picat piatra in cap. Mama copilului si unchiul au venit dupa acea in curte peste mine si peste sot, pe mina a sarit sa ma bata cu toate ca sotul s-a oferit sa duca baiatul la medic. Dumneavoasra ce ziceti, in cat timp mai poate merge sa depuna plangere? Si care ar fi urmarile?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1. Sesizarea organelor de urmarire penala poate fi facuta in termen de 3 luni :
Art 296- Cod de procedura penala( vezi articolul in link:http://legeaz.net/noul-cod-procedura-penala-ncpp/art-296):
"(2) Când persoana vătămată este un minor sau un incapabil, termenul de 3 luni curge de la data când reprezentantul său legal a aflat despre săvârşirea faptei."
2.Art.193-Cod penal(http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-193)
"(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."

p.s. Judecand "la rece" si vis a vis de situatia descrisa("s-a jucat afara cu mai multi copii"), sotul tau ar fi trebuit sa nu arunce acea piatra la intamplare, fara a se asigura ca, odata azvarlita, piatra nu va accidenta un copil.Copilul de 3 ani nu are discernamant, sotul tau major are discernamant si este principalul vinovat de accident!

| untu a răspuns:

Unde i-a fost mintea sotului tau cand a pus mana pe piatra? Pentru ce? Zici ca ajucat cu copii, cati ani are? Are minte de copil? Asta se cheama neatentie, neglijenta! Vina este asotului tau, dar poti sa ai noroc daca nu depune plangere la politie! Daca medicul legist va spune ca nu este nevoie de numarul de zile de ingrijire medicala, copilul se simte mai bine! Asa ca roaga-te sa nu se intampla nimic!

| Daniel2836 a răspuns:

Unde i-a fost mintea sotului tau cand a pus mana pe piatra?
Roaga-te sa nu se intampla nimic!