| Ceawdear a întrebat:

Buna seara TPU. Deci la mine la liceu l-am bătut pe un baiat (astăzi am facut 17ani) i-am spart gura, i-a pus 7 copci si nu stiu de ce banca a dat cu capu si are nu stiu ce. A sunat la poliție si eu am fugit cum am auzit, astăzi m-am dus cu mama si am vorbit cu directorul. Mi-a spus ca o sa ma bage in consiliu si ca maine va veni un polițist sa imi ia declarație. Problema este următoarea. A depus plângere, si am inteles ca o sa imi faca dosar penal. Cu acest dosar penal. Ce se face ca asta nu stiu, ma baga la puscarie, ma baga in arest? Ce se poate întâmpla ( având in vedere ca am 17 ani). Va rog mult dati-mi un raspuns sincer chiar am nevoie. O seara buna tuturor.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In functie de numarul de zile necesare victimei pentru vindecare fapta ta va fi incadrata la infractiunea de lovire sau alte violente sau vatamare corporala, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
  ART.194. Vătămarea corporală
(1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a) o infirmitate;
  b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au  necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei,
se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani."
Fiind minor se poate lua impotriva ta o masura educativa neprivativa sau privativa de libertate, citez:
"ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită  este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor  se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74. "
Sanctiunea o va stabili judecatorul, in functie de incadrarea juridica.
De asemenea vei fi sanctionat si de scoala, daca esti in cl.XI-a poti fi chiar exmatriculat.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am inteles ca si medicii ar trebui sa seseze politia!
Eram ieri la medic.Venise o fetita de vreo 10 ani.O tavalisera niste baiti prin zapada, i-a intrat in urechi si a fost la ORL.NU mi s-a parut foarte grav, dar am inteles ca medicul a chemat politia, care o astepta pe mama fetitei la poarta politinicii...Se face din astea? Eram doar curioasa!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da, medicii sunt obligati sa instiinteze politia, daca ei constata ca leziunile sunt produse prin violenta.

| William a răspuns:

Ce-ai avut cu el? O sa iti dea amenda si o sa te puna sa ii platesti spitalizarea, daca are nevoie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil, daca nu esti recidivist vei primi o pedeapsa fara privare de libertate. o amenda penala ceva... insa vei ramane cu cazierul si sa vezi distractie la angajare

| Fatamuntilor a răspuns:

Incearca sa te impaci cu el, roaga-l sa-si retraga plagerea!
Chiar daca ai 17 ani tot raspuzi pentru faptele tale.
Poate ai noroc si te vei,, alege'' doar cu santiunea data de scoala!

| cristimihailov a răspuns:

Personal cred ca o sa primesti o amenda penala sau inchisoare cu suspendare.

Se pare ca nu prea ai remuscari de ce ai facut ci mai mult de pedeapsa.

Stai linistit, ca atunci cand apare asta in cazier... o sa stea multa vreme cu tine, iar sansele sa gasesti joburi bune scad dramatic. Il mai bati odata, mai depune o plangere, intrii pe inchisoare direct si bonus sentinta suspendata.

Aitudine de prost si sincer, personal rar judec.

| liviu890 a răspuns:

In primul rand a fost foarte urat din partea ta ca l-ai batut in asemenea hal! Inteleg sa te mai certi cu cineva, sa ii mai dai o palma, dar nici sa ii spargi gura.
In fine, sa revenim la problema! Da, daca persoana respectiva a depus plangere la politie, automat o sa iti faca dosar penal! Norocul tau este ca nu i-ai rupt o mana sau altceva! Depinde cate zile de ingrijiri medicale o sa primeasca de la IML, daca primeste mai mult de 20... ai cam incurcat-o, o sa iti dea intre 1 an si 2 ani inchisoare cu suspendare. Daca nu primeste peste 20 de zile de ingrijiri medicale, o sa iti dea intre 1 luna si 3 luni inchisoare cu suspendare! Fa bine si impaca-te cu el! Cere-i scuze, roaga-te sa isi retraga plangerea! O sa ai cazierul murdar pentru o perioada lunga de timp, o sa ai probleme la angajare! Deci fa bine si impaca-te cu el ca nu este de gluma! Daca se ajunge la judecata o sa primeasca bani frumosi de la tine ( o sa fii obligat sa ii dai bani) si daca refuzi sa ii dai poti sa primesti, in loc de "suspendare", pedeapsa cu executare, adica chiar sa te bage la inchisoare!

| liviu890 a răspuns:

Ai mare grija, ca daca are macar un os rupt SIGUR o sa primeasca de la IML vreo 60 de zile de ingrijiri medicale. Atunci ai incurcat-o RAU DE TOT. El nu mai poate sa isi retraga plangerea si pe tine o sa te bage la vatamare corporala grava, care se pedepse cu inchisoare intre 2 ani si 7 ani...

| MrLucas a răspuns:

Nici macar nu am fost in stare sa citesc tot.Ce ai facut tu e stupid si imprudent, meriti ce ti se intampla.

| Birsiiii a răspuns:

Te duce la sectia de politie si te trece in baza de date a lor din cate stiu eu. poate te exmatriculeaza din liceu da de bulau nu intri. poate se plateste amenda sau la scoala de corectie.in cel mai bun caz te baga in baza de date da nu ti se intampla nimic apoi mai rau sa te exmatriculeze si la scoala de corectie doar daca e extrem de grav.Trebuia sa.i dai pumni sa zaca lui ala ca apoi nu mai suna la politie si scapai basma curata.

| liviu890 a răspuns (pentru Birsiiii):

Daca ii dadea pumni de sa zaca lui ala nu mai punea intrebarea aici laughing Era demult inchis laughing

| MihaiPiciu a răspuns:

De la 14 ani raspunzi penal pentru faptele savarsite. dupa cum am citit doctorii iau pus 7 copci. ceea ce inseamna vatamare corporala grava sau in cel mai rau caz daca instanta hotaraste te poate baga pentru tentativa de omor.deci nu prea e bine ce ai facut asa ca fa bine si impacate cu acel coleg.winking