| Anastasia1456 a întrebat:

Buna,am si eu o intrebare, vreau sa ma mut cu iubitul meu dar încă nu am 18 ani,deoarece sunt însărcinată și nu sunt de acord cu avortul asa ca nu voi face, din cate stiu in codul penal spune că dacă părinții mei vin cu poliția și spun că vreau să stau la el, totul s-a întâmplat cu voia mea(ca act sexual ma refer) si am fost acolo adusă cu voia mea nu se poate intampla nimic cu el si eu raman acolo el luându-si datoria de a răspunde pentru ce mi se intampla mie *de exemplu daca da masina peste mine el răspunde de chestia asta* (el are aproape 18 ani, am uitat sa mentionez mai sus) Este adevarat? (Cei care nu au habar va rog sa treceți peste intrebare) Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui varsta ta, respectiv daca ai sub 15 ani sau peste 15 ani si cat ai avut la data actului sexual.
Daca ai avut sub 15 ani prietenul tau a comis infractiunea de act sexual cu un minor si poate fi pedepsit penal, daca diferenta de varsta este de peste 3 ani.
Daca ai avut peste 15 ani fapta nu constituie infractiune si politia nu are nici o atributie in astfel de situatii, asa ca nu va interveni.
Doar daca parintii vor obtine o hotarare judecatoreasca, de reintoarcere a ta la domiciliul lor, vor putea s-o puna in executare silita si executorul judecatoresc va putea apela la politie, daca exista opunerea din partea ta, a prietenului sau altor persoane.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce datorie sa își ia el când nici nu e major?