| Biancabonef00 a întrebat:

.am un prieten care vrea sa il fraiereasca pe unu cu 200 de euro printr.o aplicatie de gay
Iar dupa ce primeste banii vrea sa nu mai vorbeasca cu el si sa rupa orice legatura. daca persoana respectiva (care trimite banii) se prinde dupa ca l-a fraierit, ce poate patii prt meu? In caz ca se duce ala la politie sau altele...

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pagubasul poate face plangere penala si prietenul tau poate fi cercetat penal si condamnat pentru infractiunea de inselaciune, conform Codului penal, citez:
„ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Art. 244 Cod Procedura Penala:

Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2) Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.

| darrio2007 a răspuns:

Buni prieteni ai. Ti-o va face si tie la un moment dat.

| anss23 a răspuns:

Ce intrebare tampita.Ar trebui sa iti faci prieteni mai buni decat persoane care se gandesc doar la cum sa-i fraiereasca pe altii.Intr-o zi o sa ajunga sa iti faca aceeasi chestie si tie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce poate sa pateasca? se trezeste cu politia la usa si va si acuzat de inselaciune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic, dar dacă spui că e aplicație de gay smug smug>

| Biancabonef00 explică:

Nu ma influenta...e alegerea lui pana la urma.dar multe persoane mi.au spus ca nu poate patii nimic deoarece si ala care urmeaza sa ii dea banii isi poate pierde locul de munca deoarece e doctor si nu i se va face o reclama buna ..si totusi... daca ar afla seful lui nu e bine

| Biancabonef00 explică:

Si doar nu prietenul meu i-a cerut bani...el vrea sa ii trimita

| Biancabonef00 explică:

Iar el e din elvetia