| AndaGa a întrebat:

Am un salon de coafura in comuna in care locuiesc. Facebook-ul e un mijloc de reclama gratuit pe care cu totii il folosim in divesele domenii pe care le desfasuram. In 4 ani si ceva...de cand am deschis am postat muuulte fotografii cu sau fara a eticheta clientii. Acum cateva zile am avut o clienta de 16 ani care a vrut ceva mai indraznet,, hair tattoo"( la spate scurtat din masina+ linii cu briciul) se vede doar cand e prins parul, deoarece e mediu ca lungime. Acum vine partea interesanta... bunica si unchiul feteii spun ca ma folosesc de imaginea ei pentru a.mi face reclama pentru ca am ectichetat postarea(nu e un contract salon si ea sa fie asa, e doar o clienta careia i.am facut ce a cerut). Ca va depune plangere penala ca e minora si nu am luat legatura cu bunica inainte care ii este tutore. Cica fata ia pastile ca e ca in depresie pentru cum arata. Tunsoare e chiar ok executata. Suntem la tara si ne stim oarecum intre noi, dar la oras cati vin insotiti? Pe bune.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-are pentru ce sa-ti faca plangere penala, n-ai savarsit nici o infractiune.
In schimb te-ar putea da in judecata, pe cale civila, pentru afectarea dreptului la propria imagine, daca n-ai avut acceptul reprezentantului legal al minorei (parinti, tutore sau curator) sa posteze poze cu ea, mai ales daca poate fi recunoscuta dupa poze.

| AndaGa explică (pentru Ioandelasal):

Clienta a fost de acord sa fie fotografiata si etichetata. E facuta din spate poza, nu isi poate da seama nimeni ca e ea. Multumesc!