| xAbb a întrebat:

As dori sa plec in weekend in Republica Moldova dar am nevoie de procura notariala pentru ca masina nu este pe numele meu, ci al tatalui meu. Pe net scrie ca e vreo 50 de lei, dar cand merg la notar imi cee 200-250 de lei. Voi ati incercat saa treceti granita cu o masina care nu va apartine? Cat ati platit pentru o procura?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prin ordin al MJ sunt stabilite onorariile notariale MINIME, nimic nu impiedica un notar sa ceara mai mult, de asemenea si clientul poate refuza sa plateasca mai mult si sa mearga la un notar mai ieftin.
Si nu cred ca notarul ti-a cerut asemenea suma pentru o procura speciala, poate pentru un contract de comodat, unde onorariul minim este de 150 lei, la care se adauga TVA. Nu tu trebuie sa mergi la notar, ci tatal tau, el ti-ar putea incredinta masina prin procura, desi nu cred ca se mai practica aceasta de mai multi ani.
Pentru contractul de comodat trebuie sa mergeti amandoi, cu actele de identitate si actele masinii - certificatul de inmatriculare si cartea de identitate a masinii.
Si se pare ca ai fost la un notar platitor de TVA si foarte scump.

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Fiecare notar e cu preturile lui si preturile difera si de la oras la oras, asa ca poti sa cauti sau sa te interesezi de notari mai ieftini. Eu de exemplu a trebuit sa fac ceva la notar care m-a costat 60 de lei, si acelasi ceva un prieten l-a facut la un alt notar intr-un alt oras pentru doar 20 de lei...
Nu am fost dar eu zic ca mai bine iti faci toate actele ca lumea sa nu te trezesti cu surprize la vama.