| BarnaAranka72 a întrebat:

Astazi mi-a venit decizia pentru pensia de urmas. La total drepturi scrie: 201 lei.
Atata o sa primesc lunar? Sau se completeaza prin indemnizatie la 640lei (pensia minima)?
Si de la primirea deciziei la cat timp voi primi si banii?
Va multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia de urmas nu se completeaza, aceasta fiind un anumit procent din pensia ce s-ar fi cuvenit celui decedat.
Conform L.263/2010, privind pensiile publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.89.(1) Pensia de urmaş se stabileşte, după caz, din:
a) pensia pentru limită de vârstă aflată în plată sau la care ar fi avut dreptul, în condiţiile legii, susţinătorul decedat;
b) pensia de invaliditate gradul I, în cazul în care decesul susţinătorului a survenit înaintea îndeplinirii condiţiilor pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă.
(2) Cuantumul pensiei de urmaş se stabileşte procentual din punctajul mediu anual realizat de susţinător, aferent pensiei prevăzute la alin. (1), în funcţie de numărul urmaşilor îndreptăţiţi, astfel:
a) 50% - pentru un singur urmaş;
b) 75% - pentru 2 urmaşi;
c) 100% - pentru 3 sau mai mulţi urmaşi."