| LarisaChe07 a întrebat:

Buna.
Astazi mi-am uitat geanta acasa, deci inclusiv portofelul si cardul. Am intrat intr-un magazin, si am realizat ca nu am bani la mine. M-am cautat in buzunare si am gasit doar 4 lei, si voiam sa imi iau un produs care costa 5, 50 lei. Am zis ca il bag repede in maneca si mai iau o guma ca sa nu ies fara nimic. Dupa ce am iesit pe usa magazinului, a venit un paznic sa ma intrebe daca am bagat ceva in maneca si am zis ca nu, doar o arajam ca statea intoarsa. M-a lasat sa plec linistita dupa.
Mi se poate intampla ceva?

41 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Data viitoare nu mai scapi.

| Simpatic a răspuns:

Prin gestul pe care l-ai facut ai obligat azi ca o casierita sa puna de la ea din buzunar 5, 50 lei, daca mai fac asta 1-2 persoane pe saptamana, ii luati din salariu unei nevinovate.
Ai facut o fapta bunawinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil ai scapat... din pacate.

| LarisaChe07 explică (pentru suntserios):

Da, am avut noroc ca nu s-a vazut clar pe camere cand luam Snickers-ul si ma faceam ca il pun la loc dar de fapt l am impins in maneca si ghinionul sa se uite fix la mine, fix pe camera aia in 5 secunde cat a durat sa il fur.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu chiar esti proastă, vi cu asemenea rahaturi ti ai uitat acasa geanta, esti o hoață asta esti, te duci si furi din magazine nesimtito esti ultimul om, nu ai bani nu maninci dar nu furi ce bine ar fi sa vada inregistrarile de pe camere si sa te aresteze, asa ceva nu se face.

| dullcat a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......e-2-3-ori/

Deci ai asemenea venituri dar furi un produs de 5 lei? Clar. :))

| LarisaChe07 explică (pentru dullcat):

Daca nu aveam bani la mine?
Am prt care de fiecare data iau cate ceva si am zis ca poate nu ma prinde

| dullcat a răspuns (pentru LarisaChe07):

Daca nu ai bani nu cumperi.Eu cred ca puteai trai bine mersi fara acel produs inca cateva ore, pana cand ajungeai acasa sa iti iei geanta. Daca ai prieteni care fura mereu, repet, e clar.

| Simpatic a răspuns (pentru dullcat):

Pe un site pe care esti anonim este mai mult lauda-ma gura fata de viata personala, oricine poate afirma ca este orice!
Daca spun ca vand 2 Bentley noi ma crezi?
Asa si domnisoara care sustrage snickers

| LarisaChe07 explică (pentru Simpatic):

Iti dau un passat si mai dai tu diferenta?

| Simpatic a răspuns (pentru LarisaChe07):

Mai saracule...
Daca vreau imi fac o herghelie din cazane la care tu doar visezi happy

| LarisaChe07 explică (pentru Simpatic):

Si ce imi zici mie? Fa-ti

| dullcat a răspuns (pentru Simpatic):

Corect...

| relian a răspuns:

Daca furi doar de la cei care au prea mult, e in regula.Sa nu furi de la astia amariti, in rest furai cit poti, mama lor de tilhari laughing

Voi nu vedeti ce se intampla, ca astia maresac preturile in fiecare zi, nu se mai opresc deloc, deja e tilharie la dumu mare, dar vorba aia e legala.
Salariile asa au inghetat de dinainte de rahatu ala de covrig, dar preturile cresc intruna.

Haiducii pe vremuri ce faceau nu furau? Dar al dreacu cand aia furau, omorau, cand vedeti un film de asta in care aia fura, jefuiesc milioane, bijuterii, vai ce va mai incinta laughing

Ca sa vedeti si voi ce gindire aveti.Cei care fac filmele alea, e ceva corect? Adica arati, ridici in slavi, faci reclama la hotie pe fata, dar cum am zis e legal, tilharie legala nu se pune la hotie.

Fata draga, furai cit poti si sa nu te lasi prinsa, aia e tot ce conteaza.

Nu ti se va intampla nimic, pentru ca nu ai fost prinsa, odata ce ai plecat de acolo, la revedere, si pe camera sa apari, tot nu are ceti face, poate sa iti faca cevam atunci cand te prinde si ai produsul asupra ta.

Si cu video cum spun, nu au dovada fizica la ce ai furat, nu-i baga nimeni in sama doar cu un video, care in ziua de azi poate sa fie masluit., deci odata plecata, sufla aia in punga laughing

Dar daca furi de undeva si aia te vad, daca se vede clar pe camera, nu mai inra pe la aia o vreme laughing or sa fie mult mai vigilenti si o sa te agate la un mom dat.

Hai ca ai vazut destule filme cu hoti, la carte cei care te judeca acum aici sigur au fost foarte incintati de acele filme.

De tine nu-s, te injura, te face hoata, dar pe aia din filme ii aplauda laughing aia fura milioane tu furi 5 lei adica iai cam dezamagit, de aia probabil te injura si te fac hoata laughing

| johnnny123 a răspuns:

Acum șase luni te lăudai că provii dintr-o familie extrem de bogată care construiește cartiere rezidențiale și că vrei să vinzi haine de 27.000 de dolari pe care le-ai purtat de 2-3 ori.

Acum furi snickers din magazine pentru că nu mai puteai de poftă. Cam ciudat...

| LarisaChe07 explică (pentru johnnny123):

Pana la extrem de bogata mai e mult

| johnnny123 a răspuns (pentru LarisaChe07):

Indiferent că e "bogată" sau "extrem de bogată", asta nu schimbă cu nimic datele problemei.

Nedumerirea mea era cum este posibil ca un copil care susține că nu mai are ce face cu țoale de 27000 de dolari să nu se poată abține de la a fura un snickers.

Deci ce ești până la urmă?
1) O mincinoasă (atunci când te lauzi cu averea părinților)
2) O persoană care nu-și poate controla impulsul de a fura (adică suferi de cleptomanie)
3) Un copil de bani gata extrem de râzgâiat care crede că poate face ce vrea, când vrea, fără nicio consecință?

| Hyperion7 a răspuns:

Din moment ce ai trecut de paznic, nu

| Emma30555 a răspuns:

Azi furi din magazin, mâine de la un prieten, vestea se ca duce și nimeni nu va avea încredere într un hot de 2 lei. Înțeleg sa furi de foame, de pofta nu, pofta se poate amâna ca nu ești animal. A fura este lipsit de educație, onoare, principii pentru mine hoții sunt oameni de jos, niște nimeni

| ReddY25 a răspuns:

Urât,fără supărare

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns:

Dupa cum vezi in comentarii, oamenii arunca cu pietre la modul hotul striga hotul laughing.
Oricum raspunsul la intrebarea ta ar fi:
Data viitoare cand te mai afli intr-o situatie asemanatoare, gandeste-te: merita sa risc? Chiar voi muri de foame pana ma intorc inapoi acasa sa-mi iau geanta? Sau e atat de important sa risc asta acum? Poat astepta pana sa ma intorc acasa?
Totul consta in castigul de la final. Daca rezultatul actiunii tale nu e atat de satisfacator incat sa compenseze riscul, atunci clar nu merita sa risti.

| carevaescu a răspuns:

Nu se sinchisește nimeni pentru cinci lei. Dar oare a meritat să ți îți pierzi orice onoare pentru 5 RON?

| LarisaChe07 explică (pentru carevaescu):

Imi era pofta, a meritat laughing

| carevaescu a răspuns (pentru LarisaChe07):

Încearcă totuși să nu furi, oricât de poftă îți este.
A învăța treptat să te disciplinezi este o investiție în tine. Dacă nu ai observat până acum să ți spun clar că deja a pierdut respectul nostru față de tine. Poți spune că nu contează ceea ce crede niște străini pe net, dar în curând vei fi adultă și vei ajunge să pierzi respectul celor care vor conta realmente pentru tine.
Te sfătuiesc să demonstrezi caracter prin a te întoarce și a plăti dulcele furat.
Te mai sfătuiesc că data viitoare să rogi frumos casierița să te împrumute cu un leu jumate cu promisiunea că îi vei returna cu prima ocazie și ține te de promisiune. Chiar dacă uneori vei fi refuzată nu mai recurge la furt.
Te mai sfătuiesc să înveți cum se plătește cu telefonul, pentru că sigur pe acela nu îl vei uita acasă vreodată.
Încă o dată furtul este ceva deplorabil și dacă insiști în a continua să furi, ai șanse foarte mici de a fi considerată o persoană respectabilă, la fel de mici să ai un succes în viață, dar ai șanse foarte mari să fii disprețuită și pedepsită ulterior de către societate într un fel sau altul.
Deja îmi imaginez că tu râzi și ți se pare amuzant, totuși am scris în speranța că poate ceva din ceea ce am zis va ajunge în sufletul tău. În plus mi am făcut datoria personală.
Baftă și multă minte îți doresc

| Miruna333 a răspuns:

Nu

| Dragobeta a răspuns:

1. Ce femeie isi uita geanta acasa?
2. Vor vedea pe camere si a doua oar te vor perchezitiona. Se va lasa cu politie si tit tacamul.
Culmea este ca dupa ce ai furat ceva, ai mai luat un produs. "Ca sa nu pleci cu mana goala". Esti hoata de meserie.

| LarisaChe07 explică (pentru Dragobeta):

Am spus ca am luat inca un produs adica l-am cumparat din cei 4 lei pe care in aveam, ca sa nu ies fara nimic cumparat din magazin.

Mi am uitat geanta pentru ca ma grabeam, in jumatate de ora trebuia sa merg din nordul Buc. pana in sud si oricum nu am avut timp si n-am ajuns la prima ora, mai bine ca oricum i-a ascultat pe toti.

| Dragobeta a răspuns (pentru LarisaChe07):

Spune unui copil de 2 ani ca ai uitat geanta din graba. O femeie mai degraba isi uita barbatul acasa, dar niciodata geanta.

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Deja ți s-au întâmplat. Au aflat toți de aici că ești un candidat pentru o cazare la închisoare. Azi un ou, mâine un bou.

| Generalgrevious031 a răspuns:

Incepi sa ai apucaturi de infractoare, daca eram in locul parintilor tai te-as fi pedepsit 6 luni fara telefon si prietenii.

| risteacristi a răspuns:

Ce testezi cand prezinti asa un fapt? Sunt curios sa stiu ce meserie ai! Modul in care scrii si prezentarea faptelor indica ca stai la 'pescuit' de 'ceva'.

| LarisaChe07 explică (pentru risteacristi):

N-am nicio meserie, sunt eleva la liceu. Cum adica pescuit de ceva?

| risteacristi a răspuns (pentru LarisaChe07):

Eleva? Si cum de ai ajuns la liceu fara constienta faptelor tale? Cum sa nu stii ca, indiferent de cum ai prezenta situatia, ceea ce ai facut este furt si pentru fapta ta vei plati? Curios.

| LarisaChe07 explică (pentru risteacristi):

Pai crezi ca nu sunt constienta de ce am facut?

| risteacristi a răspuns (pentru LarisaChe07):

Esti?

| AleAlesia4q96 a răspuns:

Doamne dar de ce îi răspundeți la modul acesta cu asemenea cuvinte jignitoare? Ok; nu am încurajat și nu încurajez niciodată furtul dar fie ca e adevărat ca si-a uitat banii acasă fie că pur și simplu nu a avut bani ( hai serios cati dintre noi nu am rămas măcar o data pe 0)..., da ok nu e un gest în regulă dar fata pur și simplu ne-a întrebat dacă știm dacă poate păți ceva sau nu; chiar nu cred ca are nevoie de reproșurile noaste și știu ca acum o sa sar toată lumea pe mine cu fel și fel de comentarii ( puțin îmi pasa, sunt imuna la hate), dar ăsta e marele defect al acestui grup, ca nu se dau răspunsuri concrete, se critica, se jignește și dacă cineva are o problema, lumea pe grup îmi pune mai rău sare pe rană.

| carevaescu a răspuns (pentru AleAlesia4q96):

Nu voi sări pe tine dar să știi că aceste divagări în discuții despre bine sau rău, acceptabil sau deplorabil, și tot așa, sunt un fenomen normal în orice societate. Poți înțelege tot ceea ce se întâmplă ca fiind modul societății de a se auto regla.

| Simpatic a răspuns (pentru AleAlesia4q96):

Nu vad cineva sa o fi jignit, am citit comentariile.
Mai mult a fost judecata pe buna dreptate, stii ca nu conteaza daca furi un ou sau un bou? cum zice si zicala comunista, pentru ca legea incadreaza fapta ca si furt!
Nu conteaza valoarea obiectului cat fapta in sine.
Daca nu am bani la mine nu sustrag din mall adidasi pe motiv ca in banca am peste 200k euro, nu e nici ok nici intelept!
Cand nu ai bani la tine nu faci achizitii de niciun fel.
Faptul ca tipa a reusit cu usurinta sa bage acel snickers in maneca arata ca nu este la prima abatere, eu de jena nu as face asta si nici de teama, cineva vigilent pe camera ar putea vedea actul de scamatorie optica, ochiul poate fi inselat camera insa nu!
Poate sufera de cleptomanie si atunci e mai grav

Comentariul meu vine doar ca sa o faca sa inteleaga ca nu este ok ce a facut si poate pe viitor numai face

| damiden3412 a răspuns:

Sper ca glumesti