| Cr7adi a întrebat:

azi trebuia sa am un proces in care eram inculpat, sub acuzatia conducerii vehicului sub influenta bauturilor alcoolice, nu am putut fi prezent, se poate judeca in lipsa?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca nu esti prezent, desi ai fost legal citat, procesul se judeca si in lipsa.
Trebuia sa mergi, lipsa ta denota o oarecare lipsa de respect fata de instanta si, in asemenea cazuri, judecatorii sunt predispusi sa dea pedepse mai aspre.

| darrio2007 a răspuns:

Ai sa ti-o iei mai rau.Nu se lipseste de la asa ceva, fiind si inculpat.

| mihai69 a răspuns:

Sigur, nu știu, dar mă gândesc eu că pentru a se putea judeca un proces, acuzatul ar trebui să se poată apăra. Deci dacă nu erai acolo și nu ai delegat un avocat să te reprezinte, cauza ar trebui să fie amânată. E posibil ca data viitoare să poți să te prezinți, pentru că vei fi citat cu mandat de aducere.

| lpavel a răspuns:

Eu cred ca in cazul tau s-a tinut judecata iar pentru ca nu ai fost prezent denota ca ai fost vinovat 100% ceea ce inseamna ca vei primii o sanctionare mai mare!
Oricum vei fi instiintat peste maxim 10 zile lucratoare!