| Alexandru_Dragomir_1994 a întrebat:

Am si eu o nelamurire. Pentru conducerea autoturismului sub influenta bauturilor alcoolice ca incepator se anuleaza permisul sau care sunt consecintele?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca fapta este infractiune (alcoolemia de peste 0, 80) si esti condamnat penal atunci permisul se anuleaza.
Daca alcoolemia este mai mica atunci fapta este contraventie, se sanctioneaza cu 9-20 puncte-amenda si suspendarea dreptului de a conduce pe 90 de zile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu sa existe o pedeapsa diferita pentru incepatori.

Se supenda permisul si ti se face dosar penal daca e cazul.