| Mândruț_Andrea_1999 a întrebat:

Daca la un ochi am astigmatism si la altul miopie, e o boala? Cu timpul o sa orbesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreiWeisz a răspuns:

Nu am mai auzit inca de asa o combinatie, la un ochi miopie si la altul astigmatism laughing Nu vei orbi, doar ca e destul de naspa, nu o sa vezi fara ochelari bine nici de aproape, nici de la distanta.

| Mândruț_Andrea_1999 explică (pentru AndreiWeisz):

Cineva mi-a spus ca, cu timpul persoana care are va orbi din cauza combinației.

2 răspunsuri:
| alex0297 a răspuns:

Buna!
Practic astigmatismul si miopia sunt fiecare o boala in sine, dar poti sta linistita nu vei orbi doar va trebui sa porti ochelari ca sa vezi bine.