| anonimulmut a întrebat:

Buna!
Cat este amenda de fumat (minori).

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o amenda generala pentru fumat in cazul minorilor, de altfel minorii sub 14 ani nu raspund contraventional (nu pot fi amendati) iar cei peste 14 ani raspund contraventional doar daca fumeaza in locuri in care fumatul este interzis si limitele minime si maxime ale amenzii sunt la jumatate fata de majori.
Conform L.349/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 3. (1) Se interzice fumatul în toate spaţiile publice închise, spaţiile închise de la locul de muncă, mijloacele de transport în comun, locurile de joacă pentru copii. De la prezentele prevederi fac excepţie celulele pentru deţinuţi din penitenciarele de maximă siguranţă.
(1^1) Se interzice complet fumatul în unităţile sanitare, de învăţământ, precum şi în cele destinate protecţiei şi asistenţei copilului, de stat şi private.
ART. 10. Următoarele fapte constituie contravenţii şi se sancţionează după cum urmează:
a) nerespectarea de către persoanele fizice a prevederilor art. 3 alin. (1) şi (1^1) se sancţionează cu amendă contravenţională de la 100 lei la 500 lei;"
Amenda pentru minorii intre 14-18 ani va fi de la 50 lei la 250 lei.

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca fumezi in locuri interzise, atunci amenda poate fi chiar de cateva mii lei (depinde de loc).

| sierra1 a răspuns:

In vreo școală sau unde?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Amenda este deces prin cancer la plămâni la 60 de ani.

| mi25 a răspuns (pentru sadrian46):

Vecinul meu a fumat pana la 75 de ani si a murit la 87 de ani. laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru mi25):

Da, și ce vrei să spui cu asta? Te bazezi pe asta find convins că așa o să ți se întâmple și ție? Cumnatul meu a fumat și a murit de cancer la plămîni la 60 de ani.

| mi25 a răspuns (pentru sadrian46):

laughing Nu vezi ca am glumit?
Dar serios acum: sunt 2 exemple - al meu si al tau - care demonstreaza ca nu pe toti ii omoara fumatul.
O alta cunostinta a fumat pana la batranete si a murit de cancer la stomac. Altcineva nu a fumat in viata lui si a murit de cancer la plamani.
Ce vreau sa spun este ca totu-i relativ.

| sadrian46 a răspuns (pentru mi25):

Este relatic până la statisticile mondiale care spun altfel.

| mi25 a răspuns (pentru sadrian46):

Statisticile spun cauza mortii, nu si cauza bolii, deoarece cauza bolii este o relativitate.
Un exemplu.
Pana acu 20-30 de ani in urma se sustinea - medical - ca principala cauza a cirozei la ficat este consumul de bauturi alcoolice. Acum un an am citit o concluzie a unor cercetatori in domeniu ca 60% din bolile de ciroza sunt datorate stresului si mai concret a supararilor puternice.
Personal cunosc doua cazuri in care persoanele s-au stins din viata in cateva luni cu diagnosticul ciroza galopanta, persoane cunoscute ca neconsumatoare de alcool.

| sadrian46 a răspuns (pentru mi25):

Statistici din USA deci serioase, bazate pe studii medicale, tot serioase.

| mi25 a răspuns (pentru sadrian46):

Sunt lamurit cum este cu statisticile. Nici un specialit nu poate stabili exact din ce cauza a facut boala o persoana. Este doar presupunere stiintifica.
Statistica cu ciroza era data tot de un colectiv din SUA., bazat tot pe studii medicale.
Tu crezi ca un medic oarecare sta sa disece firul in patru sa vada cauza bolii? Iar statisticile se bazeaza pe raportarile medicilor, nu vine o comisie de medici staticieni sa consulte documentele medicale ale fiecarui decedat cu diagnostic pneumologic.

| sadrian46 a răspuns (pentru mi25):

Dacă aceste concluzii ale tale te fac să fumezi fericit 20 de țigări pe zi.

| mi25 a răspuns (pentru sadrian46):

Am fumat si mai multe. Acum, de cativa ani, nu mai fumez.
Dar eu am spus de statistici, nu de efectul fumatului. Nu te-ai lamurit si cu cauzele multor bolnavi in faze terminale pe timpul epidemiei de Covid? Murea omul de o boala cronica teminala, in timp ce era bolnav si de covid, diagnosticul era doar Covid.

| sadrian46 a răspuns (pentru mi25):

Cred în știință.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În perimetrul școlii?

| Holiday a răspuns:

Nu exista asa ceva. Doar daca fumezi in locuri unde nu este permis fumatul poti primi amenda.

| anonimulmut explică (pentru Holiday):

Legea? ca n am invatat asta la scoala si nu stiu de unde sa ma interesez sa caut. te rog, ajuta ma!?

| Holiday a răspuns (pentru anonimulmut):

Nu exista lege care sa prevada asta. Tu cauti o lege de genul "Nu esti amendat daca porti sapca".

| Brizbriz a răspuns:

La minori nici o amenda... la parinti si la scoala in schimb... USTURAAAAAA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întrebare : crezi ești mai presus de ceilalți sau ești smecher dacă fumezi? E total greșit ceea ce crezi, fumatul nu face decât rău corpului uman. Obosești mai repede, miroase urat, cheltuiești bani aiurea, poluezi, îți scade calciul din organism și ramai fără dantura. Dacă x din anturajul tău se arunca după bloc, trebuie sa faci și tu la fel ca el? Mare prostie sa te iei după anturaj.