| Mariushgv a întrebat:

Ce specializare de poliție răspunde si merge la apelurile de urgență 112?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

De obicei politistii din cadrul Inspectoratului Judetean de Politie.
Dar in functie de situatie pot fi si mascatii DPIR (acestia apartin tot de Inspectoratului de Poliţie Judeţean) cum spune colegul sau jandarmii mai pot veni.
Depinde de caz, de obicei mascatii DPIR cat si cei ai jandarmeriei vin la rafuieli ce implica un numar mai mare de persoane, adica batai intre clanuri, sechestrari pe persoane, daca ne batem 5 pe 5 etc

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

În funcție de urgență! Poliția rutieră pentru incidente în trafic, accident. DPIR, poliția națională pentru scandaluri. Poliția locală se apelează separat.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Biroul Omucideri...