| gabrielrebegea a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa plec singur cu avionul in afara tarii? fara sa fiu insotit.
Am 17 ani, si parintii ma lasa sa plec, dar nu am insotitor si nu vreau sa am, vreau sa plec singur, cand voi ajunge in aeroport o sa aiba cineva grija de mine. Am cumparat bilet de la Wizz air si am inteles ca imi trebuie insotitor.
Va rog sa imi spuneti cum pot pleca singur fara insotiror.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In declaratie parintii vor trece ca insotitor personalul de bord de pe avion, indicand compania aviatica. Fiecare companie aviatica desemneaza un insotitor din cadrul personalului de bord, respectiv un steward/stewardesa. Probabil va trebui sa platesti o suma in plus pentru insotitor, vezi pe site-ul oficial al companiei.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti pleca fara declaratia notariala, data de ambii parinti, in care indica si un insotitor major.
Conform art.30, alin.5 din L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, insotitor major poate fi desemnat si personalul de bord de pe mijlocul de transport, in cazul tau de pe avion, citez:
"(5)Poate avea calitatea de însoţitor şi o persoană anume desemnată din cadrul unei societăţi comerciale autorizate, în condiţiile legii, să desfăşoare activităţi de transport internaţional de persoane. "

| gabrielrebegea explică (pentru Ioandelasal):

Dar nu am insotitor, si parinti o sa imi faca o declaratie notariala, dar nu am pe cine sa imi fie insotitor.

| gabrielrebegea explică (pentru Ioandelasal):

Asa am sa fac, voi rezolva. Multumesc foare mult pentru sfat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru gabrielrebegea):

Daca nu pleci cu avion, nu poti pleca nicium, ca nu ai voie fara insotitor de drum.

| gabrielrebegea explică (pentru Violleta2022):

Dar daca pun un insotitor la intamplare?
La aeroport ma intreaba si care este insotitorul?

| Violleta2022 a răspuns (pentru gabrielrebegea):

Nu baiete, nu ai inteles! Nu poate fii o persoana la intamplare, pentru ca:
Insotitorul tau, trebuie sa fie trecut pe Procura Legala cu care pleci tu la drum, semnata de ambii parintii in fata notarului, ca sunt de acord sa te lase cu insotitorul ala pe numele xxxx (aici apare numele real si datele din buletinul lui). Altfel nu poti trece de vama din aeroport, fara acel document legal.
Deci, este un act oficial, legalizat la notar, cu care pleci in mana si alaturi de cel care et insoteste.
Aici nu ne jucam cu ilegalitati si fake-uri, ca persoana trebuie sa urce la bordul avionului cu tine si legal sa raspunda de tine. Dupa cum am mentionat, el fiind inscris legal, in Procura notariala.

Cealalta optiune este: sa ai pe biletul de avion inscris ca ai insotitor de bord, al companiei cu care zbori. Insotitorul poate fii un steward sau un angajat din aeroport, desemnat sepcial sa te ia de la vama si sa te urce in avion, predandu-te stewardezei de serviciu, pana la destinatie, unde te preia altcineva din aeroport de destinatie si te conduce in vama acolo.

| anonimg a răspuns:

Iata ca ai gasit aici un raspuns mult mai bun.
Mult succes!