| Victoras19207 a întrebat:

Cineva mi-a luat datele de pe card si a facut cumparaturi online acolo nu trebuie pinul. Si mi-au disparut cateva mii de lei. Nu se stie cine a comandat. Ce pot sa fac?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi de urgenta la banca si suspenda acel card, ca-i deja compromis.
Apoi, ceri investigarea cheltuielilor!
Banca este acoperita si in genral, da banii inapoi.
Atentie! S-au mai vazut cazuri cand copii au luat cardul parintilor si au facut cumparaturi online. Vezi sa nu fie cazul si la tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prima data inchide cardul, apoi mergi la banca si cere indrumari. Te vor consilia si e posibil sa iti recuperezi banii, faci o plangere la politie, pot investiga cine si unde a comandat

| doctorandus a răspuns:

Blochezi cardul dand telefon sau ducandu-te la banca, faci plangere penala la Politie, faci copie dupa plangerea penala si o trimiti bancii.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu exista asa ceva. Cauta mai bine prin familie sau gindeste-te ce ai mai autorizat si unde. Scoate un extras de cont, vezi de unde a cumparat si unde a expediat cumparaturile. Urgent telefon la banca pentru a bloca tranzactiile. In ziua de azi cam orice card are 3D secure si trebuie confirmat cu un cod primit prin SMS la platile online. Ce, ti-a furat si telefonul? Cu cit te misti mai repede, cu atit ai sanse mai mari sa nu pierzi efectiv nimic. SUNA URGENT LA BANCA!

| Bondarel99 a răspuns:

Mergi la banca si posibil sa iti des banii inapoi (asa am auzit). Era o stire la TV cum ca se pot fura datele cardului numai cu o aplicatie pe telefon, daca il apropie suficient de mult de portofelul tau, deci si pe strada se poate intampla. De asta trebuie protejat, cel mai simplu sa il invelesti intr-o folie de aluminiu.
Dar verifica sa nu cumva sa fie cineva cunoscut.

| TehDevil a răspuns (pentru Bondarel99):

Pentru cardurile contactless, suma maxima pe care o poti lua fara a folosi o scanare normala a cardului, este de 100 lei! Asta e standard. Si mi-e greu sa cred ca multi stiu ca pot opta pentru reducerea sau marirea acelui prag.

| Bondarel99 a răspuns (pentru TehDevil):

Am auzit ca se poate fura mult mai mult.

Oricum in cazul asta posibil sa fie cineva cunoscut care avea accees la cardul lui.

| TehDevil a răspuns (pentru Bondarel99):

Stiu ce reportaj tv ai vazut, si e vorba doar despre cardurile contactless. Detin asa ceva, si standard el vine cu pragul de 100 lei/ tranzactie. Daca a precizat ca a fost folosit la cumparaturi online, clar nu a fost pagubit prin acea metoda happy
Iar la cumparaturile online, exact cum am spus mai sus, primesti notificare pe mobil cu un cod de siguranta, pe care trebuie sa-l introduci in momentul efectuarii platii. Daca acel cod nu este introdus, sau este introdus gresti, tranzactia este anulata si foarte probabil banca si/sau posesorul cardului sunt anuntati de o posibila frauda.
Eu mereu cand comand online, primesc acel mesaj Secure 3D sau cam asa ceva...

| Superior a răspuns:

"Atentie! S-au mai vazut cazuri cand copii au luat cardul parintilor si au facut cumparaturi online. Vezi sa nu fie cazul si la tine."
Katy, esti penibila smr laughing)

| JusTPauL a răspuns:

Ceri la banca detalii
. Ar trebui sa știe el de pe ce site sa cumpărat și asa poți merge pe fir. Și totuși la cate persoane ai putut da cardul ala. Gândește te și tu cam care crezi ca ar putea fi acea persoana?

| TehDevil a răspuns:

Cam ciudata patania ta. pentru ca atunci cand faci cumparaturi online cu cardul, inainte de a fi validata vanzarea, primesti un cod pe telefon din partea bancii, tocmai pentru a VERIFICA autenticitatea autorului acelor cumparaturi!
Mi-e greu sa cred ca i-au vandut fara sa primesti acel cod din partea bancii!