| Stincker3043 a întrebat:

Bună, credeti că dupa data de 15 mai se vor scoate restrictiile de izolare sau carantina 14 zile pentru romanii care se intorc din strainatate, mai precis Germania? Tinand cont ca acum sunt mai putin de 27 000 de cazuri active si scade numarul pe zi ce trece( in jur de 10000 activi la data de 15 mai). Statistic vorbind, posibilitatea ca orice om din Germania sa fie bolnav e mult mai mica decat orice persoana de pe teritoriul Romaniei, daca ne raportam la numarul de cazuri active in functie de populatie. Multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil izolarea sa fie eliminata, dar carantina nu este posibil sa fie suspendata, deoarece este vital ca toti cei care vin de afara sa intre obligatoriu in carantina 14 zile, sa nu contamineze cu virusul si sa il imprastie aici.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil nu vor fi scoate carantina si izolarea.

| Wr3nch a răspuns:

Nu si nici nu vad de ce ar scoate, cand multe cazuri probabil au aparut din cauza celor care au fuit in tara inainte sa se introduca restrictii.