| zig123 a întrebat:

O sa mai avem carantina? Nu inteleg de ce nu suntem deja in carantina, avem peste 45000 cazuri active si cand aveam doar 1000 era carantina. Nu le mai pasa deloc?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Scopul starii de urgenta a fost acela de a pregati niste sisteme precum sistemul medical, salile de ATI, pentru a incepe productia de masti, materiale de protectie samd.

Acum exista toate astea si putem face fata imbolnavirilor. Daca stateam pana acum inchisi in care ce se mai alegea de societate si de economie?

| Simpatic a răspuns:

Ai dreptate

| Panamax a răspuns:

Pentru ca infectatii sunt doat pe hartie.In realitate cei mai multi nu au niciun simptom.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi că vrei să zici mai mult "stare de urgenţă". Păi oamenii nu pot sta la nesfârşit izolaţi în case;
trebuie să meargă la serviciu, copiii la şcoală, afacerile trebuie să funcţioneze în continuare.
Nu putem trăi acum toată viaţa în izolare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-au prins ca nu exista

| CataCatalin994 a răspuns:

Pustane ti-e ca trebuie' sa mergi la scoala asa-i? laughing

| zig123 explică (pentru CataCatalin994):

Am terminat scoala anul asta, din octombrie merg la facultate, dar nu asta e problema, voiam pur si simplu sa stiu de ce nu mai e carantina